مدیر سایت ۲۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 5 دقیقه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه تا به حال با اصطلاح «کارت اعتباری» برخورد داشته‌اید؟ معنی دقیق و کامل این اصطلاح را می‌دانید؟ می‌دانید کارت اعتباری سهام عدالت که این روزها صحبت آن بسیار است چیست؟! کارت اعتباری نوعی کارت بانکی بوده که ظاهری شبیه به کارت‌های رایج دارد و افرادی که قصد استفاده از خدمات و یا خرید کالایی را […]

کارت اعتباری چیست؟ همه چیز در مورد کارت اعتباری سهام عدالت
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تا به حال با اصطلاح «کارت اعتباری» برخورد داشته‌اید؟ معنی دقیق و کامل این اصطلاح را می‌دانید؟ می‌دانید کارت اعتباری سهام عدالت که این روزها صحبت آن بسیار است چیست؟! کارت اعتباری نوعی کارت بانکی بوده که ظاهری شبیه به کارت‌های رایج دارد و افرادی که قصد استفاده از خدمات و یا خرید کالایی را دارند، بدون سپرده گذاری و تنها با میزان اعتبار ریالی نزد بانک، از آن برای پرداخت مبلغ استفاده می‌کنند. کارت اعتباری جزوی از دسته کارت‌های هوشمند است که با اضافه کردن حافظه به یک کارت معمولی تهیه می‌شوند. کارت ملی هوشمند، کارت اعتباری سهام عدالت، کارت هوشمند پایان خدمت و این دسته کارت‌ها همگی جزو کارت‌های هوشمند هستند.

 

کارت اعتباری چیست و چه کاربردی دارد؟

کارت اعتباری یا Credit Card در واقع وام‌هایی کوچک و بدون وثیقه هستند که به شکل اعتبار در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرند و صرفا به صورت روزانه خرج می‌گردند. کارت اعتباری بر اساس اعتبارسنجی‌ای که میزان درآمد و توان بازپرداخت شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد، توسط بانک، فروشگاه و یا سایر مؤسسات مالی، صادر می‌شود.

به بیان ساده‌تر، با استفاده از کارت اعتباری می‌توانیم بیشتر از موجودی حساب بانکی خرج کنیم و در موقع سررسید تسویه حساب، مبلغ اضافی را به بانک برگردانیم. این بازپرداخت هم به صورت یک‌جا و هم به صورت اقساط انجام می‌گیرد. واضح است که اگر کسی بازپرداخت اقساط را انتخاب کند، مقداری سود به مبلغ نهایی اضافه خواهد شد.

 

تاریخچه کارت اعتباری

کارت اعتباری برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ و توسط شرکت داینرز به وجود آمد. این شرکت با طراحی یک سرویس و ایجاد هماهنگی بین چند رستوران، شرایطی را فراهم کرد که مشتریان بتوانند با در اختیار داشتن یک کارت، غذا بخورند و در آخر ماه صورت حساب خود را تسویه کنند.

شرکت داینرز را می‌توان پایه‌گذار کارت اعتباری در جهان دانست؛ چرا که بعد از اقدام این شرکت و در سال ۱۹۵۹، بانک آمریکا نسخه اولیه کارت‌های اعتباری با نام Bank Americard را معرفی کرد. این کارت اعتباری بعدها به نام ویزا کارت شناخته شد و همچنان در جهان قابل استفاده است.

 

کارت اعتباری در ایران

در ایران، کارت خرید نقدی (کارت عابر بانک) به اشتباه کارت اعتباری نامیده می‌شود و این به این معنا است که کارت اعتباری در ایران معنا و مفهوم دقیقی ندارد.

فردی در حال استفاده از کارت اعتباری

با این حال به نظر می‌رسد بانک ملی ایران قصد ارائه نوعی کارت اعتباری را دارد. این کارت‌ها بعد از اعتبارسنجی مشتریان صادر می‌شوند و سه سطح برنزی، نقره‌ای و طلایی دارند. با استفاده از این کارت‌ها می‌تواند هر نوع کالا یا خدماتی را خریداری کرد و در پایان ماه به اندازه میزان هزینه، به صورت اقساط مبلغ به بانک بازگردانده شود.

این مطلب را حتما بخوانید!  تسهیلات بانکی چیست؟ معرفی و مقایسه انواع تسهیلات بانکی

همچنین به نظر می‌رسد در اقدامی جدید از سوی ریاست جمهوری کشور، کارت اعتباری سهام عدالت برای افرادی که دارای این سهام هستند در نظر گرفته شود و افراد با استفاده از آن بتوانند به صورت اعتباری کالا خریداری کنند.

 

کارت اعتباری سهام عدالت چیست؟

احتمالا برای شما هم سوال پیش آمده است که کارت اعتباری سهام عدالت چقدر است. شاید هم اصلا ندانید این کارت دقیقا چیست.

بر اساس اعلام ستاد اقتصادی دولت، قرار است که به ازای هر برگ سهام عدالت یک میلیون تومانی، مبلغ ۱۴ میلیون تومان اعتبار خرید کالا و برای هر برگ سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی، هفت میلیون تومان اعتبار در کارت اعتباری سهام عدالت شارژ شود.

با استفاده از جدول زیر می‌توانید با توجه به مقدار سهام عدالتی که دارید، میزان اعتباری که در کارت اعتباری سهام عدالت دریافت می‌کنید را مشاهده کنید:

مقدار سهام عدالت میزان اعتبار
یک میلیون تومان ۱۴ میلیون تومان
۹۱۷ هزار تومان ۱۲ میلیون و ۸۳۸ هزار تومان
۷۳۰ هزار تومان ۱۰ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان
۵۳۲ هزار تومان ۷ میلیون و ۴۴۸ هزار تومان
۵۰۰ هزار تومان ۷ میلیون تومان
۴۹۲ هزار تومان ۶ میلیون و ۸۸۸ هزار تومان
۴۵۲ هزار تومان ۶ میلیون و ۳۲۸ هزار تومان

 

البته براساس گفته‌های مسئولان، مبلغ کارت‌های اعتباری سهام عدالت براساس ارزش روز سهام عدالت محاسبه می‌شود و در زمان شارژ کارت، رقم دقیق‌تری در نظر گرفته می‌شود.

چطور کارت اعتباری سهام عدالت را دریافت کنیم؟

دریافت کارت اعتباری سهام عدالت ۱۰ مرحله دارد.

شرایط دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ برای کسانی که دارای این سهام هستند فراهم شده است. اما با توجه به وضعیت، تنها دو بانک ملی و تجارت برای صدور این کارت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند. به نظر می‌رسد به زودی تمامی بانک‌های فعال در کشور وارد حوزه صدور این کارت‌های اعتباری سهام عدالت خواهند شد.

در حال حاضر و با توجه به تعداد بانک‌های فعال، می‌توانید با گذراندن مراحل زیر، کارت اعتباری سهام عدالت خود را دریافت کنید:

  1. برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، ابتدا احراز هویت خود را در سامانه سجام انجام دهید. این کار به صورت غیرحضوری قابل انجام است.
  2. بعد از انجام احراز هویت، می‌توانید درخواست دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را به صورت آنلاین و کاملا غیرحضوری ثبت کنید.
  3. برای دریافت این کارت، نیازی به ضامن و وثیقه وجود ندارد و تنها لازم است اوراق سهام عدالت خود را در اختیار بانک قرار دهید.
  4. تمامی مراحل دریافت کارت اعتباری سهام عدالت غیرحضوری است و نیازی به مراجعه حضوری به شعبه بانک نیست.
  5. اگر فردی که از اعتبار موجود در کارت اعتباری سهام عدالت استفاده کرده است نتواند طبق تعهدات بازپرداخت را انجام دهد، تمامی سهام عدالتی که به عنوان ضامن نزد بانک قرار دارد به فروش می‌رسد. در صورتی که بازپرداخت طبق تعهدات انجام شود، اصل سهام عدالت و تمامی سودهای سالانه و مجمع برای فرد محفوظ است.
  6.  اگر سهام‌دار بعد از استفاده از اعتبار در مدت یک ماه مبلغ را به بانک بازگرداند، بازپرداخت به صورت قرض‌الحسنه در نظر گرفته می‌شود. در غیر این صورت بازپرداخت به شکل تسهیلات سه ساله در نظر گرفته می‌شود.
  7. در حال حاضر دو بانک ملی و تجارت به صورت الکترونیکی به سهامداران عدالت، کارت اعتباری سهام عدالت ارائه می‌کنند. برای دریافت این کارت نیاز به مراجعه حضوری نیست و درخواست به صورت الکترونیکی به همراه مدارک ارسال می‌شود و تا سه روز بعد کارت برای سهامداران صادر خواهد شد.
  8. شرایطی در نظر گرفته شده تا در صورت امکان از کارت اعتباری فیزیکی استفاده نشود و خریدها از طریق کیوآرکد QRCode انجام شود (بیشتر بخوانید: راهنمای پرداخت با QR Code).
  9. نرخ سودی که برای این کارت‌های اعتباری در نظر گرفته شده، ۱۸ درصد است. اما اگر مصرف‌کننده این کارت‌ها تا آخر هر ماه مبلغ کارت را تسویه کند، هیچ سودی از او گرفته نمی‌شود.
  10. افرادی که می‌خواهند از طریق بانک ملی اقدام کنند باید به «سامانه ایوا» و افرادی که از طریق بانک تجارت اقدام می‌کنند باید به «سامانه زمرد» مراجعه کرده و مراحل احراز هویت را در آن سپری کنند. در این احراز هویت، به شناسنامه و کارت ملی نیاز دارید. همچنین نیاز است تا شماره سیمکارت به نام خود شخص باشد. بعد از دریافت پیامک فعال سازی، باقی مراحل برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را طی کنید و درخواست خود را نهایی کنید.
این مطلب را حتما بخوانید!  چک صیادی چیست؟ روش های استعلام چک صیادی جدید در سامانه صیاد

در این مطلب سعی کردیم شما را ابتدا با مفهوم و کاربرد کارت اعتباری آشنا نماییم و سپس نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را شرح دهیم. امیدواریم این مطلب پاسخگوی سوالات شما درمورد کارت اعتباری و کارت اعتباری سهام عدالت بوده باشد. در صورتی که باز هم سوالی دارید، از طریق کامنت از کارشناسان مانیار بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

risus. mi, porta. suscipit velit, ut felis nec