مدیر سایت ۱۶ شهریور, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 8 دقیقه

زمان مطالعه: ۸ دقیقه امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و سرعت گرفتن فناوری‌های نوین، مدت‌هاست که روش‌های جدید پرداخت جای خود را به روش‌های سنتی حمل پول و پرداخت فیزیکی داده‌اند. همچنین با توجه به شرایط موجود کرونا و خطراتی که روش‌های سنتی انتقال پول برای سلامت انسان دارند اغلب کاربران ترجیح می‌دهند از روش پرداخت آنلاین استفاده […]

آموزش نحوه فعال سازی و دریافت رمز پویا (رمز دوم یکبار مصرف) بانک‌های مختلف
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و سرعت گرفتن فناوری‌های نوین، مدت‌هاست که روش‌های جدید پرداخت جای خود را به روش‌های سنتی حمل پول و پرداخت فیزیکی داده‌اند. همچنین با توجه به شرایط موجود کرونا و خطراتی که روش‌های سنتی انتقال پول برای سلامت انسان دارند اغلب کاربران ترجیح می‌دهند از روش پرداخت آنلاین استفاده کنند. البته این روش نیز چندسالی‌ست که میان اکثر ما ایرانیان جا افتاده و تقریبا با همه مراحل آن آشنایی کامل داریم، اما به واسطه مشکلاتی مانند فیشینگ، این سیستم نیز نیازمند آن بود تا با اصلاح و ارتقاء خود استحکام و امنیت بیشتری را برای کاربران به وجود آورد. در این مقاله به تعریف رمز پویا، دلایل استفاده از آن و نحو فعال سازی آن می‌پردازیم. با فعال سازی رمز پویا و دریافت رمز دوم یکبار مصرف در اپلکیکیشن مانیار امینیت پرداخت خود را افزایش دهید.

رمز پویا چیست و تفاوت آن با رمز دوم ایستا چیست؟

رمز پویا یا یک‌بارمصرف (OPT: One Time Password)، رمزی مشابه با رمز دوم ایستا و متشکل از چند رقم است که در هنگام پرداخت‌های آنلاین جایگزین رمز دوم ایستا شده است. همان‌طور که از نام آن مشخص است این رمز یک‌بارمصرف است و فقط ۶۰ ثانیه اعتبار دارد. با توجه به زمان کوتاه و تغییر هر باره‌ی آن نسبت به رمز ایستا از امنیت بالاتری برخوردار است. همچنین امکان دسترسی آن برای سارقان غیرممکن خواهد بود.

 

فعال کردن رمز دوم پویا

برای فعال کردن رمز دوم سامانه یکپارچه‌ای وجود ندارد و برای فعال کردن آن باید به روش‌های توصیه شده‌ی بانک خود مراجعه فرمایید.

بانک پاسارگاد

برای فعال سازی رمز یکبار مصرف می‌توانید به دو روش اپلیکیشن و کد USSD اقدام فرمایید.

۱- فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف

فعالسازی رمز پویا

الف: فعال سازی با اینترنت بانک پاسارگاد

وارد وبسایت بانک پاسارگاد و حساب اینترنت بانک خود شوید. بخش کارت> کارت های من> در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) را انتخاب کنید> گزینه مدیریت رمز دوم> تایید رمز دوم یکبار مصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب کنید.

ب: فعال سازی با همراه بانک

دریافت و نصب اپلیکیشن از وبسایت بانک پاسارگاد> در قسمت کارت> رمز پویا> گزینه فعال سازی را انتخاب کنید.

۲- دریافت رمز دوم یکبار مصرف

الف: با اپلیکیشن: وارد موبایل بانک پاسارگاد شوید> بخش کارت> رمز پویا> انتخاب گزینه‌ی دریافت رمز پویا
ب: با کد دستوری: شماره گیری کد #۷۲۰* > انتخاب گزینه رمز پویا (آموزش تصویری)

بانک مسکن

نرم افزار مورد استفاده‌ی این بانک “رمزنما” نام دارد. این برنامه را از سایت بانک مسکن دریافت و نصب نمایید.
۱- به دستگاه خودپراز بانک مسکن مراجعه فرمایید.
۲- در بخش تغییر رمز، گزینه رمز دوم پویا را انتخاب کنید.
۳- شماره تلفنی که قبلا در بانک آن را ثبت کرده‌اید، وارد کنید.
۴- شماره سریالی توسط دستگاه چاپ و یک کد فعال سازی برای شما پیامک می‌شود.
۵- در اپلیکیشن رمزنما، کد فعال سازی و شماره سریال را وارد کنید تا نرم افزار فعال شود.
(آموزش تصویری)

بانک پارسیان

برای فعال سازی رمز یکبار مصرف بانک پارسیان می‌بایست نرم افزار همراه کارت را از وبسایت بانک پارسیان دانلود و سپس نصب کرده و به ترتیب زیر عمل کنید:

۱- به دستگاه خود پرداز این بانک مراجعه کرده ودر بخش عملیات رمز، گزینه ثبت نام رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید.
۲- شماره تلفنی که در هنگام افتتاح حساب ثبت کرده بودید نمایش داده می‌شود، در صورت درست بودن آن را تایید کنید.
۳- یک رمز هشت رقمی تعیین کرده و آن را به یاد داشته باشید.
۴- در این مرحله می‌توانید فعال شدن شامانه رمز دوم یکبار مصرف را علاوه بر همراه بانک تایید کنید.
۵- کد فعال سازی برای شما ارسال می‌شود. در نرم افزار بانک پارسیان در بخش رمز یکبار مصرف، شماره کارت و کد فعال سازی را وارد کنید.
برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف، در بخش رمز یکبار مصرف> گزینه صدور> کارت مورد نظر را انتخاب کرده و با ورود رمز هشت رقمی ثبت شده در دستگاه خودپرداز، رمزیکبارمصرف قابل مشاهده است.(آموزش تصویری)

بانک صادرات

نرم افزار “ریما” را از وبسایت بانک صادرات دریافت و نصب کنید. به شعب یا دستگاه‌های خود پرداز بانک مراجعه کنید. پس ازفعال سازی نرم افزار، می‌توانید به راحتی در زمان خرید و تراکنش‌های بانکی، رمز پویا را دریافت کنید.(آموزش تصویری)

بانک رفاه

ابتدا نرم افزار “رمزساز” بانک رفاه را از سایت بانک رفاه دانلود و نصب کنید. با مراجعه به خود پرداز بانک رفاه و انتخاب گزینه رمز یکبارمصرف، رسیدی حاوی کد فعال سازی رمز پویا دریافت می‌کنید و همچنین پیامکی برای شما ارسال می‌شود که لازم است با مراجعه به اپلیکیشن آنها را وارد کرده و بعد از آن رمز پویا برای شما فعال خواهد شد.

این مطلب را حتما بخوانید!  درگاه پرداخت برای اپلیکیشن‌ها و سایت‌های بازی و استریمرها

بانک آینده

نرم افزار “ریما” را از وبسایت بانک آینده دریافت و نصب کند.
بعد از مراجعه به دستگاه خودپرداز، نسبت به فعال سازی رمز یکبارمصرف اقدام نمایید. یک توکن(فیش) توسط دستگاه و یک پیامک برای شما ارسال می‌شود که لازم است آنها را در برنامه وارد کنید.

بانک شهر

نرم افزار”رمزنت” را از سایت بانک شهر دریافت کنید. با مراجعه به شعبه بانک شهر و ثبت درخواست و احراز هویت، یک کد فعال سازیQR Code)) دریافت می‌کنید. با اسکن کردن کد در برنامه نرم افزار برای شما فعال می‌شود.(آموزش تصویری)

بانک سینا

ابتدا نرم افزار”ارس” را از وبسایت بانک سینا دریافت کرده و سپس آن را نصب کنید.یک رمز عبور برای خود تعریف کنید و فعال سازی را انجام دهید. برای اینکار هم با مراجعه حضوری به بانک و ثبت درخواست می‌توانید اقدام به فعال سازی آن کنید و هم با مراجعه به اینترنت بانک سینا و ورود به بخش کارت> فعال سازی رمز دوم> کارت های مورد نظر را انتخاب کنید.

بانک سرمایه

در ابتدا نرم افزار”رمزساز” را از وب سایت رسمی بانک سرمایه دریافت کنید. وارد اینترنت بانک سرمایه شوید و از منو تنظیمات، گزینه فعال سازی برنامه رمزساز را انتخاب کنید. پیامکی حاوی کد چهار رقمی برای شما ارسال می‌شود و یک QR Code نیز به شما نمایش داده می‌شود که لازم است پس از ورود آن را اسکن کنید. نرم افزار پس از انتخاب یک رمز شخصی فعال می‌شود.(آموزی تصویری)

بانک انصار

با دریافت برنامه”ارس” و نصب آن از سایت بانک انصار، لازم است یک رمز برای خود انتخاب کنید. فعال سازی را یا بصورت حضوری و یا بصورت مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت> فعال سازی رمز دوم، کارت های مورد نظر انجام دهید. برای هر تراکنش بانکی، باید به اپلیکیشن ارس مراجعه کنید.

بانک گردشگری

نرم افزار”همراه بانک” را از سایت بانک گردشگری دریافت کنید. وارد سایت شوید و در بخش کارت، گزینه‌ی کارت‌های من را انتخاب کنید. در منوی عملیات، گزینه سه نقطه(…) را باز کنید و مدیریت رمز دوم یکبارمصرف را انتخاب و فعال شدن آن را تایید کنید. در نرم افزار در بخش سایر، گزینه عملیات کارت را انتخاب کنید. گزینه‌ی فعال سازی رمز دوم را انتخاب کنید و کارت مورد نظر را انتخاب کنید. پیامکی حاوی کد احراز هویت دریافت خواهید کرد که با وارد کردن آن کد می‌توانید از خدمات فعال سازی رمزیکبار مصرف استفاده نمایید.

بانک قوامین

برای فعال سازی رمز پویا در این بانک ابتدا لازم است نرم افزار “جی بی رمز” را از سایت بانک قوامین دانلود کنید. با مراجعه به خودپرداز بانک قوامین گزینه‌ی فعال سازی رمز دوم را از بخش رمز کارت اتخاب کنید. خود پرداز به شما یک توکن چاپی میدهد و همزمان پیامکی برای شما ارسال می‌شود که با وارد کردن آن ها در نرم افزار و معرفی کارت های خود می‌توانید از خدمات تولید رمز دوم یکبارمصرف استفاده نمایید.

بانک کارآفرین

فعال سازی رمز یکبار مصرف بانک کارآفرین نیازمند دریافت برنامه “همراه کارت” از سایت رسمی بانک کارآفرین است. پس از نصب با مراجعه به خودپرداز بانک کارآفرین، گزینه‌ی فعال سازی رمز دوم یکبارمصرف را انتخاب کنید. کد پیامکی برای شما ارسال می‌شود که می‌بایست آن را در همراه بانک خود وارد کرده و از خدمات آن استفاده نمایید.

بانک خاورمیانه

در ابتدا نرم افزار”رمز پویا” را از وبسایت بانک خاورمیانه دریافت و نصب نمایید. به یکی از شعب بانک مراجعه کنید و فرم درخواست فعال سازی رمز یکبارمصرف را تکمیل کنید. شماره‌ی مشتری و کلمه عبور را از شعبه دریافت کرده و وارد برنامه کنید. بعد از وارد کردن آن پیامکی به شما ارسال می‌شود که لازم است کد آن را در برنامه وارد کنید تا برنامه فعال شود.

بانک حکمت ایرانیان

با دریافت و نصب نرم افزار رمز”ارس” از وبسایت بانک حکمت ایرانیان، یک رمز ورود برای خود انتخاب کنید. فعال سازی را بصورت حضوری و ثبت درخواست یا مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بهش کارت> فعال سازی رمز دوم، کارت های خود را انتخاب کنید. برای هر تراکنش بانکی می‌توانید به آسانی رمز یکبار مصرف دریافت کنید.

پست بانک

نرم افزار”رمزساز” موبایلی را از وبسایت پست بانک دریافت کنید و سپس نصب کنید.
برای فعال سازی می‌توانید بصورت حضوری و ثبت درخواست در شعبه و دریافت QR code و پیامک نسبت فعال سازی اقدام نمایید یا با مراجعه به اینترنت بانک> بخش مدیریت کارت> فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف و سپس فعال سازی برنامه رمزساز QR code را دربرنامه وارد کنید و پیامک حاوی کد را دریافت و وارد برنامه کنید.(آموزش تصویری)

این مطلب را حتما بخوانید!  نسخه جدید مانیار؛ امکانات تازه با ظاهری متفاوت

بانک قرض الحسنه رسالت

وارد سامانه اینرنتی بانک قرض الحسنه رسالت شوید و در بخش کارت های من، گزینه عملیات را انتخاب کنید. گزینه مدیریت نوع رمز دوم را انتخاب و رمز یکبارمصرف را فعال کنید. وارد سامانه “موبایل بانک شوید” و با رفتن به منوی سایر، وارد بخش رمز یکبار مصرف کارت شوید و با انتخاب کارت خود از رمز پویای نمایش داده شده استفاده نمایید.(آموزش تصویری)

موسسه اعتباری ملل

برای دریافت رمز دوم پویا شما می‌توانید از روش پیامک یا نرم افزار”رمز ساز” استفاده کنید.
ابتدا نرم افزار را از سایت موسسه اعتباری ملل دریافت و نصب کنید. به یکی از خود پردازهای موسسه اعتباری ملل مراجعه کنید. با وارد کردن شماره تلفن خود در گزینه رمز دوم پویا وارد کنید و از طریق اپلیکیشن کد داخل رسید کاغذی را وارد نمایید. همچنین می‌توانید از طریق ارسال چهار رقم آخر شماره کارت خود به شماره ۵۰۰۰۴۷۲۱ اقدام به دریافت رمز پویا بکنید.(آموزش تصویری)

بانک ملی

برای فعال سازی رمز پویا در این بانک باید طبق مراحل زیر اقدام فرمائید:
۱- دریافت و نصب اپلیکیشن ۶۰ از سایت بانک ملی
۲- در محیط برنامه روی گزینه رمز یکبار مصرف کلیک کنید.
۳- شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.
۴- رمز ورود را بصورت الگو یا رمز عددی تعریف کنید.
۵- کد فعال سازی که برایتان ارسال شده را وارد کنید و تایید را بزنید.
۶- به خودپرداز بانک ملی مراجعه کرده و در بخش رمز، فعال سازی رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید.
۷- شماره تلفن همراه خود را دربخش مشخص شده در دستگاه خودپرداز وارد کنید و آن را تایید کنید.
۸- کد ۸ رقمی توسط دستگاه چاپ شده و به شما داده می‌شود و یک کد نیز از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود. این کد را داخل برنامه وارد کنید. رمز دوم یکبارمصرف شما فعال می‌شود. (آموزش تصویری)

بانک ملت

برای استفاده از رمز دوم پویا باید از سامانه “رمز نگار” استفاده کنید.
روش اپلیکیشنی:
۱- دریافت و نصب برنامه “رمزنگار” از سایت بانک ملت
۲- مراجعه به خودپرداز بانک ملت و مراجعه به بخش تغییر رمز> خدمات رمز پویا > فعال سازی رمزنگار ملت (اپلیکیشن)
۳- دریافت کد فعال سازی
۴- وارد کردن کد فعال سازی در برنامه و سپس تعریف یک رمز ورود برای نرم افزار
۵- وارد و تعریف کردن کارت های بانک ملت در برنامه
روش پیامکی:
۱- مراجعه به خود پرداز بانک ملت و مراجعه به بخش تغییر رمز> خدمات رمز پویا> فعال سازی رمزنگار ملت (نسخه پیامکی).
۲- انتخاب شماره‌ی تلفن همراه ثبت شده در بانک.
۳- در این مرحله راهنمای استفاده از سامانه برای شما پیامک می‌شود.
۴- برای هربار استفاده کافیست چهار رقم آخر کارت خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ پیامک کنید.(آموزش تصویری)

بانک توسعه تعاون

برای استفاده خدمات رمز پویا باید از اپلیکیشن”همراه بانک؟” این بانک استفاده کنید.
۱- دریافت و نصب اپلیکیشن از سایت بانک توسعه تعاون
۲- فعال سازی
۳- الف: فعال سازی اینترنتی: چنانچه در اینترنت بانک توسعه تعاون عضو هستید، می‌توانید با مراجعه به بخش کارت های من و انتخاب گزینه عملیات، مدیریت نوع نرم افزار را انتخاب کرده و آن را بصورت رمز یکبار مصرف تغییر دهید.
ب: فعال سازی با همراه بانک: در باخش سایر، بخش عملیات کارت، رمز دوم یکبار مصرف را برای کارت یا کارت های مورد نظر خود فعال کنید.(آموزش تصویری)

بانک سپه

توجه داشته باشید برای فعال کردن رمز پویا در نرم افزار این بانک شما باید شماره مشتری، شماره OPT را قبلا از شعبه بانک دریافت کنید.
۱- ابتدا نرم افزار رمزساز را از سایت بانک سپه دریافت و سپس نصب کنید.
۲- شماره مشتری را وارد کنید.
۳- شماره سریال OPT را وارد نمایید.
۴- نام کاربری و رمز ورود جدید تعریف کنید.
۵- وارد بخش رمزساز برنامه شوید و رمز دوم یکبارمصرف را دریافت کنید.

بانک کشاورزی

نرم افزار مخصوص این بانک”ریما” نام دارد که باید آن را ابتدا از سایت بانک کشاورزی دریافت کنید. بعد از نصب با مراجعه به دستگاه خودپرداز این بانک، فرایند فعال سازی رمز پویا را انجام دهید. یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و همچنین یک رمز توسط پیامک برای شمار ارسال می‌شود که با آنها نرم افزار را فعال می‌کنید. با وارد کردن این دو کد، نرم افزار فعال می‌شود و آماده استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

facilisis Praesent elit. velit, vel, ut leo sit felis risus. libero efficitur.