مدت حدودی مطالعه: 3 دقیقه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه اصطلاح لندتک (LendTech) از دو واژه‌ی (lend) به معنای قرض دادن و (tech) به معنای تکنولوژی ساخته شده است. این اصطلاح یک نوآوری فناورانه در زمینه وام‌دهی می باشد. در این مقاله ضمن توضیح اینکه لندتک چیست؟ به نحوه عملکرد، مزایا محدودیت ها، لندتک های ایرانی پرداخته می‌شود. لندتک با استفاده از فناوری‌های جدید در […]

لندتک چیست؟ LendTech چطور کار می‌کند؟ لندتک های ایرانی کدامند؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اصطلاح لندتک (LendTech) از دو واژه‌ی (lend) به معنای قرض دادن و (tech) به معنای تکنولوژی ساخته شده است. این اصطلاح یک نوآوری فناورانه در زمینه وام‌دهی می باشد. در این مقاله ضمن توضیح اینکه لندتک چیست؟ به نحوه عملکرد، مزایا محدودیت ها، لندتک های ایرانی پرداخته می‌شود.

لندتک با استفاده از فناوری‌های جدید در زمینه جذب و انتقال سرمایه‌ی وام‌‌دهندگان برای متقاضیان وام، از طریق یک پلتفرم دیجیتال فعالیت می‌کند. با استفاده از فناوری لندتک، افراد می‌توانند به صورت فرد‌به‌فرد در قالب یک پلتفرم امن، به مبادله وام بین وام‌دهندگان و متقاضیان وام بپردازند. مردم عادی و حتی کسب و کارهای کوچک نیز می‌توانند از متقاضیان وام باشند.

می‌توان از کلان‌داده‌ها، بلاک‌چین، ربات‌های مشاور و چت‌بات‌ها به عنوان نمونه‌ای از فناوری‌هایی که در لندتک استفاده می‌شوند، نام برد. برخی از افراد معتقدند که افزایش استفاده از فین‌تک منجر به اتوماسیون و همچنین بیکاری در جامعه شود. ولی طبق آمارهای به دست آمده، فین‌تک منجر به افزایش فرصت‌های شغلی در سراسر جهان شده است.

لندتک چطور کار می‌کند؟

هرکدام از پلتفرم‌های دیجیتال در لندتک، از مدل‌های تجاری متفاوتی استفاده می‌کنند. با این حال روند کلی کار تغییری نمی‌کند و تا اتمام ثابت باقی می‌ماند. پلتفرم‌های لندتک نقش واسط را در میان طرفین وام اجرا می‌کند. شرکت‌هایی که بر پایه لندتک فعالیت دارند، درآمد خود را از طریق دریافت هزینه‌ی مبدا از وام‌گیرنده و هزینه‌های سرویس وام از وام‌دهنده دریافت می‌نمایند.

ممکن است که این پلتفرم‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. برای مثال می‌توان گفت که برخی پلتفرم‌ها همچون Avant و Sofi فقط به افراد و مؤسسات که واجد شرایط قید شده هستند وام می‌دهند. ولی برخی دیگر همچون Lendingclub و Upstart با داشتن کم‌ترین اعتبار هم به همه افراد وام می‌دهند.

لندتک پلتفرمی است که میان وام‌گیرنده و وام‌دهنده در بستر اینترنت شکل می‌گیرد و باعث سهولت در روند وام‌دهی می‌گردد. لندتک با پشتیبانی از انواع وام همچون وام مسکن، وام خودرو و یا اعتبار خرید کالا روند و شیوه‌ای جدید را در فرایند وام‌دهی ایجاد کرده است. این فناوری با حذف واسطه و رابط‌هایی که بین وام‌دهنده و وام‌گیرنده وجود داشت، موانع سخت و زمان بر دریافت وام به روش سنتی را از میان برداشته است.

این مطلب را حتما بخوانید!  مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ + نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

با توجه به این مزیت لندتک ها نسبت به روش های سنتی، وام‌دهی فرد‌به‌فرد با سرعت بیشتر در حال رشد و توسعه می‌باشد. در کنار دریافت وام افرادی که به مبالغ خود نیازمند هستند و یا درخواست وام خرد دارند، راحت‌تر می‌توانند نیاز خود را برطرف کنند. زیرا بانک ها معمولا وام‌های خرد را ارائه نمی‌دهند.

مزایای لندتک چیست؟

تا به اینجای مقاله به صورت نسبی با برخی از برتری‌های این فناوری آشنا شده‌اید. وام‌دهی فرد‌به‌فرد یا لندتک، به نسبت وام‌دهی سنتی مزایا و برتری‌های بیشتری دارد. اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر مزایای لندتک را برای شما شرح دهیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مزایای لندتک چیست؟

  • انعطاف‌پذیری
  • استفاده از شرایط و نرخ بهره مناسب
  • تسریع در فرایند درخواست و امضای قرارداد
  • کاهش هزینه‌های مربوطه
  • تعریف بازپرداخت مناسب برای مشتری
  • قابلیت ارائه پیشنهادات بهتر و به صرفه‌تر برای وفاداری مشتری

محدودیت‌‌های قانونی در عملیات بانک‌ها و LendTech چیست؟

وام دهی را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات بانکی به شمار آورد. چرا که عملیات وام‌دهی یک عملیات بانکی مخصوص به نظام بانکداری می‌باشد. توجه داشته باشید که برای صحبت از عملیات بانکی باید سه قانون مهم را در نظر گرفت:

  • قانون بانکداری بدون ربا
  • قانون نظام پولی و بانکی
  • قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی

کارایی لندتک در ایران چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صنعت لندتک در ایران از صنعت‌های جدید به شمار می‌رود. این صنعت هنوز برای کاربران و کسب‌و‌کارها چندان جا نیفتاده است. برای مثال می‌توان صندوق قرض الحسنه خانگی را نمونه‌ای از صنعت لندتک نام برد. فاندولند، مهربانه، گوشی‌شاپ و ایران‌رنتر از جمله استارتاپ و لندتک های ایرانی هستند.

پلتفرم لندتک برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

به طور معمول شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در مقیاس‌های کوچک جزو مخاطبین لندتک‌ها به شمار می‌آیند. بنابراین مصرف‌کنندگان مختلف برای ثبت درخواست وام خود از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان آمازون، بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در جهان را نام برد که به حمایت از بسیاری مشاغل کوچک و متوسط درآمده و بودجه معینی را به آنها اختصاص می‌دهد. فروشگاه آمازون برای مدیریت وام‌ها اطلاع دقیقی از تاریخچه فروش هر شغل و وضعیت آن‌ها دارد و از فناوری لندتک بهره برده است.

این مطلب را حتما بخوانید!  اپلیکیشن انتقال وجه مانیار و 6 دلیل استفاده از آن!

نقش هوش مصنوعی در فرایند LendTech

هوش مصنوعی با به‌کارگیری الگوریتم‌های پیچیده، امکان شناسایی و تحلیل رفتارهای تعداد زیادی از وام گیرندگان را دارد. این تکنولوژی در مقایسه با نیروی انسانی این عمل را با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌دهد. از آن جایی که در لندتک هم از هوش مصنوعی استفاده می‌شود، مزیت این تکنولوژی برای کاربران چندین برابر می‌شود. چرا که سرعت و دقت استفاده از سرویس‌های لندتک می‌تواند راحتی را برای هر کاربری ایجاد کند.

بسیاری از شرکت‌ها که در زمینه لندتک فعالیت می‌کنند از هوش مصنوعی در کنار نیروی انسانی استفاده می‌کنند. یعنی در لندتک از هوش مصنوعی برای اعتبارسنجی تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان و انتخاب مشتریان با سابقه اعتباری مناسب، استفاده می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

pulvinar Aliquam Praesent justo amet, efficitur. felis dolor. ut tristique eleifend