مدیر سایت ۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه روش‌های متفاوتی برای شماره‌گذاری حساب‌های مشتریان بانک‌ها وجود دارد و تقریبا روش شماره‌گذاری هیچ بانکی، شبیه به دیگری نیست. برای مثال شماره حساب‌های بانک ملی با بانک پاسارگاد شبیه به هم نیستند و همین باعث می‌شود انتقال وجه بین بانک‌های مختلف، دردسرساز شود. شماره شبا برای حل این مشکل طراحی شده است! درواقع، یک استاندارد […]

شماره شبا چیست؟ تبدیل شماره کارت و حساب به شبا
زمان مطالعه: ۴ دقیقه


روش‌های متفاوتی برای شماره‌گذاری حساب‌های مشتریان بانک‌ها وجود دارد و تقریبا روش شماره‌گذاری هیچ بانکی، شبیه به دیگری نیست. برای مثال شماره حساب‌های بانک ملی با بانک پاسارگاد شبیه به هم نیستند و همین باعث می‌شود انتقال وجه بین بانک‌های مختلف، دردسرساز شود. شماره شبا برای حل این مشکل طراحی شده است! درواقع، یک استاندارد بین‌المللی وجود دارد که با نام IBAN شناخته می‌شود. این استاندارد، فرمت یکپارچه‌ای است تا بتوان انتقال وجه بین بانکی را ساده‌تر انجام داد. بانک‌های ایرانی هم از این استاندارد پیروی می‌کنند. در این استاندارد هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام شناسه بانکی ایران و یا به اختصار شماره شبا شناخته می‌شود. این شماره در ایران با IR شروع شده و پس از آن ۲۴ رقم دیگر قرار می‌گیرد.

در این مطلب از مانیار، به معرفی کامل شماره شبا، موارد استفاده، نحوه تبدیل شماره کارت به شماره شبا، نحوه تبدیل شماره حساب به شماره شما و برخی موارد دیگر می‌پردازیم.

 

ساختار شماره شبا در ایران

شماره شبا یک عدد ۲۴ رقمی است که بعد از شناسه کشور یعنی IR نوشته می‌شود. هر بخش از اعداد این شماره، نشان‌دهنده موردی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. شماره شبای فرضی IR060170000000100324200001 را در نظر بگیرید:

 1. بخش اول این عدد یعنی IR نشا‌ن‌دهنده کشور است.
 2. عدد دو رقمی بعدی یعنی ۰۶ نشان‌دهنده کنترل صحت ساختار است.
 3. سه رقم بعدی یعنی ۰۱۷ شناسه بانک را نمایش می‌دهد.
 4. یک رقم بعدی یعنی ۰ نشانگر نوع حساب می‌باشد.
 5. هجده رقم بعدی (همه ارقام تا انتها) برگرفته از شماره حساب است و مقصد را به طور کامل مشخص می‌کند.

توجه داشته باشید که هر حساب فقط و فقط یک شماره شبا دارد.

 

مزایای استفاده از شماره شبا

 • امنیت بالا: با توجه به این که شماره شبا صرفا برای دریافت وجه استفاده می‌شود، خطر برداشت غیرمجاز از طریق آن وجود ندارد. به همین جهت جایگزین بسیار خوبی برای انتقال وجه کارت به کارت می‌باشد.
 • انتقال وجه بالا: با استفاده از شماره شبا می‌توانید مبالغی بالاتر از ۳ میلیون تومان را بین حسابی انتقال دهید.
 • احتمال اشتباه پایین: اگر یک یا چند رقم از شماره شبا را اشتباه وارد کنید، احتمال این که حسابی با شماره شبا مشابه وجود داشته باشد بسیار پایین است و فورا از این موضوع مطلع خواهید شد.
 • انتقال وجه ساده: برای انتقال وجه از طریق شماره شبا، نیازی به دانستن اطلاعات بانک مقصد یا کدهایی دیگر نیست. تمامی این موارد در ساختار شماره شبا گنجانده شده‌اند. این باعث می‌شود کار شما بسیار ساده شود.
این مطلب را حتما بخوانید!  پرداخت اینترنتی قبض با مانیار

کاربردهای شبا و مزایای آن - مانیار

 

کاربرد شماره شبا چیست؟

یکی از کاربردهای شماره شبا انتقال رقم‌های بالا است. با توجه به این که انتقال وجه از طریق کارت صرفا تا مبلغی مشخص امکان‌پذیر است (۳ میلیون تومان)، اگر قصد دارید رقم‌های بالا را بین بانکی جابجا کنید، نیاز به شماره شبای حساب مقصد دارید. این انتقال وجه از طریق سامانه‌های ساتنا و پایا انجام می‌گیرد که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

 • سامانه پایا: برای انقال وجه از طریق سامانه پایا و با استفاده از شماره شبا، می‌توانید به بانک مراجعه کنید که در این صورت سقف انتقال وجه ۵۰۰ میلیون ریال خواهد بود. همچنین می‌توانید از طریق اینترنت بانک و یا موبایل بانک اقدام کنید که سقف انتقال وجه در این صورت ۱۵۰ میلیون ریال خواهد بود. توجه داشته باشید که در هر دو روش، داشتن شماره شبای صحیح بانک مقصد اهمیت زیادی دارد.
 • سامانه ساتنا: برای انتقال وجه از طریق سامانه ساتنا، مشابه روش قبلی، می‌توانید به بانک مراجعه کنید و با استفاده از شماره شبای حساب مقصد، انتقال وجه را انجام دهید. با مراجعه به بانک، سقف انتقال وجه نامحدود می‌باشد. همچنین می‌توانید از اینترنت بانک استفاده کنید و تا سقف مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال را با استفاده از سامانه ساتنا منتقل کنید.

 

تبدیل شماره حساب و شماره کارت به شماره شبا با یک کلیک

روش‌های مختلفی برای دریافت شماره شبا وجود دارد. می‌توانید به بانک مراجعه کنید و به صورت حضوری برای دریافت شماره شبا اقدام کنید. یا می‌توانید به اینترنت بانک یا موبایل بانک خود سر بزنید و این شماره را ذخیره کنید. همچنین راه‌های دیگری نیز وجود دارد که بانک‌ها برای مشتریان خود در نظر گرفته‌اند؛ به عنوان مثال دریافت آنلاین شماره شبا. در این راه می‌توانید با استفاده از شماره حساب یا شماره کارت (به بانک بستگی دارد)، شماره شبا خود را به صورت آنلاین دریافت کنید. در ادامه کافی است بانک خود را انتخاب کنید و بعد از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، شماره شبای حساب خود را دریافت کنید.

این مطلب را حتما بخوانید!  راهنمای دریافت کد مالیاتی و قانون مالیات بر پایانه‌های فروشگاهی

دریافت شماره شبا بانک آینده

دریافت شماره شبا بانک اقتصاد نوین

دریافت شماره شبا بانک انصار

دریافت شماره شبا بانک ایران زمین

دریافت شماره شبا بانک پارسیان

دریافت شماره شبا بانک پاسارگاد

دریافت شماره شبا بانک تجارت

دریافت شماره شبا بانک توسعه تعاون

دریافت شماره شبا بانک توسعه صادرات ایران

دریافت شماره شبا بانک حکمت ایرانیان

دریافت شماره شبا بانک خاورمیانه

دریافت شماره شبا بانک دی

دریافت شماره شبا بانک رفاه کارگران

دریافت شماره شبا بانک سامان

دریافت شماره شبا بانک سپه

دریافت شماره شبا بانک سرمایه

دریافت شماره شبا بانک سینا

دریافت شماره شبا بانک شهر

دریافت شماره شبا بانک صادرات ایران

دریافت شماره شبا بانک صنعت و معدن

دریافت شماره شبا بانک قرض الحسنه رسالت

دریافت شماره شبا بانک قرض الحسنه مهر ایران

دریافت شماره شبا بانک قوامین

دریافت شماره شبا بانک کارآفرین

دریافت شماره شبا بانک کشاورزی

دریافت شماره شبا بانک گردشگری

دریافت شماره شبا بانک مرکزی

دریافت شماره شبا بانک مسکن

دریافت شماره شبا بانک ملت

دریافت شماره شبا بانک ملی

دریافت شماره شبا بانک مهر اقتصاد

دریافت شماره شبا بانک پست بانک ایران

دریافت شماره شبا موسسه اعتباری توسعه

دریافت شماره شبا موسسه اعتباری ملل (عسکریه)

دریافت شماره شبا موسسه اعتباری کوثر

دریافت شماره شبا موسسه اعتباری نور

 

امیدواریم این مطلب از مانیار برای شما مفید و کاربردی بوده باشد و آن را برای سایرین نیز ارسال نمایید.

4 پاسخ به “شماره شبا چیست؟ تبدیل شماره کارت و حساب به شبا”

 1. میترا گفت:

  این جمله که نوشتید: هجده رقم بعدی (همه ارقام تا انتها) برگرفته از شماره حساب است و مقصد را به طور کامل مشخص می‌کند یعنی اون هجده رقم دقیقا شماره حسابه؟ میخوام بدونم که اگر اینطوری باشه دیگه نیازی نیست که شماره شبا رو به شماره حساب تبدیل کنیم. همیشه میتونیم اون هجده رقم رو به عنوان شماره حساب در نظر بگیریم و اگر لازم شد همون رو بفرستیم برای جایی

  • پشتیبانی مانیار گفت:

   بله با توجه به مواردی که در مطلب ذکر شده است، امکان به دست‌آوردن شماره حساب از شماره شماره شبا وجود دارد.

 2. تست گفت:

  خیلی از بانکها تبدیل کارت به شبا ندارند. من برای تبدیل کارت به شبا از سایت کارت اینفو cardinfo.ir استفاده میکنم نظر شما در مورد این سایت چیه؟

 3. علی گفت:

  تو گوگل سرچ کن ” شبا دیکودر” تو سایت کارت اینفو میتونی اون ۱۸ رقم رو به شماره حساب تبدیل کنی یکم محاسبات داره به این سادگی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

Praesent ultricies at tempus eleifend facilisis id vel, porta.