مدیر سایت ۶ تیر, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 5 دقیقه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه رمز ارزها یا ارز دیجیتال (Cryptocurrency) شکلی از پول دیجیتال است که بر اساس علمی به نام رمزنگاری ساخته شده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال در راستای ارائه ویژگی‌های مهم مثل شفافیت، غیر متمرکز بودن و تغییر ناپذیری، از بلاک چین استفاده می‌کنند. منظور از غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال این است که هیچ نهادی […]

ارز دیجیتال چیست؟ انواع ارز دیجیتال و نحوه تولید
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

رمز ارزها یا ارز دیجیتال (Cryptocurrency) شکلی از پول دیجیتال است که بر اساس علمی به نام رمزنگاری ساخته شده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال در راستای ارائه ویژگی‌های مهم مثل شفافیت، غیر متمرکز بودن و تغییر ناپذیری، از بلاک چین استفاده می‌کنند. منظور از غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال این است که هیچ نهادی و یا سازمانی، آن را کنترل نمی‌کند.

در این مطلب از مانیار به این می‌پردازیم که ارز دیجیتال چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ انواع آن کدامند؟ روش تولید آن‌ها چیست و اطلاعات دیگری در خصوص رمز ارزها که پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تولید ارز دیجیتال و انتقال آن

برای انتقال ارزهای دیجیتال بین افراد مختلف، نیازی به هیچ نوع واسطه‌ای نیست. بدون نیاز به افتتاح حساب می‌توانید به راحتی ارزهای دیجیتال را برای افراد مختلف ارسال کنید. مهم ترین بخش در انتقال و خرید رمز ارزها داشتن دانش و آکاهی نسبت به این بازار است.

فرایند تولید رمز ارزها یا ارز دیجیتال متفاوت است. برای مثال ارز دیجیتال بیت کوین برای تولید نیاز به ماینینگ دارد ولی برخی از باقی ارزهای دیجیتال، از پیش استخراج شده هستند و در شبکه فروش وجود دارند. نکته مهم در خصوص ارزهای دیجیتال این است که بدانیم این پول‌ها هم مثل ریال، دلار، یورو و هر واحد پول دیگری، فرایندی مشخص برای تولید دارند.

دلایل به وجود آمدن ارز دیجیتال

برای این که بهتر درک کنید ارز دیجیتال چیست، بهتر است دلایل پیدایش آن را بدانید. وجود دو مشکل بزرگ «اعتماد به شخصی دیگر» و «خرج کردن دوباره» ایده‌های اولیه شکل‌گیری ارز دیجیتال بودند. هنگامی که شما از بانک‌ها برای انتقال پول و نگهداری آن استفاده می‌کنید، در واقع به آن بانک اعتماد کرده‌اید. حتی اگر کلی‌تر به ماجرا نگاه کنید، اعتماد برای پیش بردن بسیاری از کارهایتان ضروری است.

مشکل دوبار خرج کردن در سیستم‌های مالی که توسط سرورهای مرکزی با بررسی موجودی‌ها حل شده بود، جلوی افراد را از خرج کردن دوباره‌ی مقدار مشخصی پول می‌گرفت.

این راهکار به صورت غیرمتمرکز در بیت کوین ارائه شد و تمامی افراد با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها می‌توانستند از تقلب کردن سایرین جلوگیری کنند.

بیت کوین به عنوان اولین پول الکترونیکی عرضه شد که توانسته بود مسئله اعتماد و دوبار خرج کردن را حل کند. دیگر نیاز نبود افراد برای انتقال و نگهداری پول به شخص، سازمان، گروه و یا بانکی اعتماد کنند.

مسئله اعتماد نیز نه تنها در انتقالات پولی، بلکه در بسیاری از امور دیگر برای انسان‌ها به یک دردسر بزرگ تبدیل شده بود. برای همین سیستم عاری از اعتمادی که بیت کوین ارائه داده بود، در سایر فعالیت‌های انسانی نیز به کار گرفته شد.

این مطلب را حتما بخوانید!  مهم‌ترین قوانین مالیاتی ایران که ضروری است بدانید!

چگونگی کارکرد رمز ارزها

هر رمز ارز مدل خاص خودش را برای فعالیت و انجام تراکنش دارد. برای مثال بیت کوین از روشی استفاده می‌کند که طی آن کاربران با ماین کردن یا استخراج کردن، تراکنش را تایید می‌کنند. هر کدام از این مدل‌ها در صنعت بلاک چین در «الگوریتم‌های اجماع» جای می‌گیرند.

به این معنا که توافق نظر مشارکت‌کنندگان در شبکه، مدل تایید و یا رد تراکنش را مشخص می‌کند. تراکنش‌ ارزهای دیجیتال به صورت همتا به همتا (P2P) عمل می‌کند و براساس مدل استفاده شده، نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برند.

تامین امنیت شبکه ارزهای دیجیتال و مسئولیت نظارت بر این شبکه به عهده نودها است. این نودها در هر شبکه با استفاده از روش‌های متفاوتی انتخاب می‌شوند.

برای مثال در بیت کوین، استخراج‌کنندگان یا ماینرها هستند که این مسئولیت را بر عهده دارند، در ایاس و ترون درباره انتخاب این نودها رای‌گیری می‌شود و در شبکه‌های اثبات سهام، هر کسی که بخشی از سکه‌هایش را در شبکه به صورت سهام قفل کرده باشد، می‌تواند در مورد تراکنش‌ها تصمیم‌گیری کند.

ویژگی‌های رمز ارزها

ویژگی‌های انواع مختلف رمز ارزها-مانیار

رمز ارزها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از پول‌های رایج و معمولی مجزا می‌کند. در ادامه به ۵ ویژگی ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم:

غیرقابل برگشت بودن تراکنش‌ها: اگر انتقال ارز دیجیتالی را انجام دهید و تراکنش شما تایید شود، دیگر نمی‌توانید آن را برگردانید و این کار تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که گیرنده مایل به انجام این کار باشد.

ناشناس بودن / نیمه ناشناس بودن: آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمی‌شوند. این آدرس‌ها که از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌اند را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌های عمیق می‌توان به هویت افراد پیوند زد.

جهانی و فرا مرزی بودن: ارسال پول به نقاط مختلف دنیا ممکن است با سیستم‌های فعلی تا چندین روز طول بکشد ولی ارزهای دیجیتال این کار را در عرض چند دقیقه می‌توانند انجام دهند. ارزهای دیجیتال محدودیت مرزی ندارند و آن‌ها را می‌توان از هر نقطه‌ای در دنیا به نقطه دیگر فرستاد.

امنیت بالا: این امنیت در مبادلات درون شبکه‌ای توسط قدرت هش به اشتراک گذاشته شده توسط افراد (در سیستم‌های اثبات کار) تامین می‌شود.

از طرفی سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی این امکان را به اشخاص می‌دهد که خودشان کنترل پول‌های دیجیتالشان را بر عهده بگیرند و شخص دیگری نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

این مطلب را حتما بخوانید!  استعلام و پرداخت خلافی خودرو بصورت آنلاین و سریع با مانیار

انحصاری نبودن: افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارز دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده کنند، نیازی نیست از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند کل تاریخچه تراکنش‌ها را دانلود کرده و خودشان بدون نیاز به کسب اجازه اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.

ارزهای دیجیتال مشهور

امروزه بیش از ۲۲۰۰ ارزهای دیجیتال مختلف در بازار جهانی وجود دارد. برخی از این رمز ارزها در همان ابتدای ورود به بازار به یک پروژه شکست خورده تبدیل شدند ولی برخی دیگر (که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد) بعد از پیشرفت در تاریخ ۱۰ ساله ارزهای دیجیتال، به محبوبیت و پیشرفت بسیار خوبی دست پیدا کردند.

بیت کوین معروف‌ترین ارز دیجیتال

بیت کوین مشهورترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است که همیشه در کانون توجهات قرار داشته است. از زمان ساخت این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو بیش از ۱۰ سال می‌گذرد و از آن زمان تاکنون جایگاه نخست را بین ارزهای دیجیتال از دست نداده است.

ارز دیجیتال اتریوم

ایده اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط “ویتالیک بوترین” مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال ۲۰۱۴ به وقوع پیوست و شبکه آن در جولای ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد. اتریوم از همان ابتدا با ایده‌های نوآورانه ظاهر شد. ارز دیجیتال این پلتفرم اتر (ether) نام دارد و از اتریوم برای ساخت توکن‌ می‌توان استفاده کرد.

رمز ارز ریپل

ریپل پلتفرم متن‌بازی است که برای انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال ۲۰۱۲ عرضه شد و از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین آن اکس‌آرپی (XRP) نام دارد.

رمز ارز لایت کوین

لایت کوین با هدف پرداخت‌های سریعتر، با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین توسط چارلی لی ساخته شد. این ارز دیجیتال با نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌هاست.

بیت کوین کش

یکی از فورک‌های معروف بیت کوین که با اعمال تغییر بر روی اندازه بلاک‌ها در سال ۲۰۱۷ به وجود آمد. بیت کوین کش در سال ۲۰۱۸ به دو زنجیره ABC و SV تقسیم شد، به طوریکه زنجیره ABC با نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

adipiscing amet, luctus elit. felis Nullam risus. dolor leo. ut massa lectus