مدت حدودی مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه افراد زیادی فناوری ولث‌تک را یک تکنولوژی تحول آفرین و خارق‌العاده می‌دانند. ربات‌های مشاور، سرویس‌های سرمایه‌گذاری‌های خرد و ابزارهای مدیریت سبد سهام نمونه‌هایی از این تکنولوژی هستند که در دسته‌ی ولث‌تک قرار می‌گیرند. تکنولوژی ولث‌تک تاکنون صنعت مالی جهان را بسیار دگرگون نموده است و در آینده نیز تحولات بسیاری را به‌ وجود خواهد آورد. […]

ولث‌تک چیست؟ آشنایی با انواع سرویس‌ها و راه‌حل‌های WhealthTech
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

افراد زیادی فناوری ولث‌تک را یک تکنولوژی تحول آفرین و خارق‌العاده می‌دانند. ربات‌های مشاور، سرویس‌های سرمایه‌گذاری‌های خرد و ابزارهای مدیریت سبد سهام نمونه‌هایی از این تکنولوژی هستند که در دسته‌ی ولث‌تک قرار می‌گیرند. تکنولوژی ولث‌تک تاکنون صنعت مالی جهان را بسیار دگرگون نموده است و در آینده نیز تحولات بسیاری را به‌ وجود خواهد آورد. در این مقاله از بلاگ مانیار به بررسی اینکه ولثتک چیست و انواع سرویس ها و راه حال های آن می پردازیم.

ولثتک چیست؟

ولث‌تک (WhealthTech) در اصطلاح از دو کلمه (wealth) به معنای ثروت و (tech) به معنای تکنولوژی ساخته شده است. ولث‌تک معرف نسل جدیدی از شرکت‌ها با فناوری مالی است که برای کشف راه‌حل‌های دیجیتال‌محور و نوآورانه برای تحول صنعت سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی در تلاش هستند.

شرکت‌های ولث‌تک همان شرکت‌های فین‌تک فعال در حوزه مدیریت ثروت و فرایند سرمایه‌گذاری هستند که به خرده‌فروشی‌های متمرکز با استفاده از فناوری‌های پیشرفته روی آورده‌اند. این فناوری را می‌توان به عنوان جایگزینی برای شرکت‌های سنتی مدیریت در نظر گرفت.

با توجه به داده‌های آماری وب‌سایت FinTechGlobal ، ارزش بازاری که در حوزه ولث‌تک وجود دارد، آن را به یکی از داغ‌ترین بازارها در جهان تبدیل کرده است. بازار ولث‌تک از سال ۲۰۱۴ با رشد بسیار چشم‌گیر فعالیت خود را آغاز نموده و تا سال ۲۰۱۸ حجم سرمایه‌گذاری در این بازار پنج برابر افزایش یافته است. روند رشد این بازار در سه ماه اول ۲۰۱۹ به حجم سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری رسیده است.

انواع سرویس‌ها و راه‌حل‌های ولث‌تک چیست؟

صنعت ولث‌تک به طور کلی به هفت دسته تقسیم می‌شود:

  • ربات‌های شناور
  • بازنشستگی رباتیک
  • کارگزاری‌های دیجیتال
  • سرمایه‌گذاری خرد
  • ابزارهای سرمایه‌گذاری
  • مدیریت سبد سهام
  • نرم‌افزارهای خدمات مالی

خدمات و راه حل های ولث‌تک

ربات های مشاور (Robo-advisors)

ربات‌های مشاور از الگوریتم هوش مصنوعی و یادگیری ماشینس استفاده می‌کنند. این ربات‌ها در بین سیستم‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی طرفداران بسیاری دارند و با توجه به هدف کاربران و درآمد آن‌ها، موقعیت‌های مناسبی را برای سرمایه‌گذاری به کاربران معرفی می‌کنند.

این مطلب را حتما بخوانید!  درگاه پرداخت واسط مانیار

با توجه به اینکه هوش مصنوعی تقریبا به صورت کامل دخالت انسان را حذف می‌کند، این سرویس از هزینه نسبتا پایینی برخوردار است که این موضوع باعث شده تا افرادی که قبلا از پس هزینه‌های مشاوران انسانی برنمی‌آمدند نیز پا به دنیای سرمایه‌گذاری بگذارند.
نمونه‌های مشهور ربات‌های مشاور:

  • Wealthfront
  • Weathsimple

بازنشستگی رباتیک (Robo-retirement)

پلتفرم بازنشستگی رباتیک، در واقع یکی از ابزارهای ولث‌تک است که با استفاده از الگوریتم‌های تنظیم شده با کمک ربات مشاور، برنامه‌ی بازنشستگی کاربران را مدیریت می‌نماید. این پلتفرم به افراد و کسب‌و‌کارها کمک می‌کند تا برنامه‌های پس انداز خود را راحت‌تر مدیریت نمایند.
نمونه پلتفرم بازنشستگی رباتیک:

  • RobutstWealth

کارگزاری‌های دیجیتال (Digital brokerage)

این پلتفرم با هدف ارائه‌ی دسترسی سریع سرمایه‌گذاری به بازار سهام و یافتن موقعیت‌های مناسب سرمایه‌گذاری معرفی شده است. در واقع شکل پرطرفدار پلتفرم کارگزاری دیجیتال، تجارت اجتماعی است. در این تجارت اجتماعی همچون دیگر شبکه‌های اجتماعی کاربران می توانند یکدیگر را دنبال کنند. با دنبال کردن افراد در این پلتفرم می‌توان مشاهده کرد که آن ها در چه بخش‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

eToro از پلتفرم‌های کارگزاری دیجیتال به شکل تجارت اجتماعی است.

سرمایه‌گذاری خرد (Micro-investing)

برخی از پلتفرم‌های ولث‌تک در زمینه سرمایه‌گذاری خرد فعالیت می‌کنند. پلتفرم سرمایه‌گذاری خرد این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند بدون نیاز به پرداخت حق کمیسیون به صورت مرتب مقدار کمی پول سرمایه‌گذاری کنند. هدف از این فعالیت بدست آوردن پس‌اندازهای بزرگ، با سرمایه‌گذاری‌های کوچک کم‌خطر است.

ارائه دهندگان این نوع پلتفرم‌ها معمولا با دریافت کم‌ترین مقدار حق اشتراک ماهانه، کسب درآمد می‌کنند.

ابزارهای سرمایه‌گذاری (Investment tools)

این بخش شامل سرویس‌های دیجیتال مختلفی می‌باشد که از طریق ارتباط گرفتن با خریداران، انجام تحقیقات، و دسترسی به مشاوره اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهند.

سرویس nerdwallet نمونه‌ای از این دسته است که امکان دسترسی به شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و خبره را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. علاوه بر آن این امکان را برای کاربران فراهم می‌سازد تا کارگزاری‌های دیجیتالی را با یکدیگر مقایسه نمایند و از طریق خبرنامه گزارش‌های پژوهشی را دریافت نمایند.

این مطلب را حتما بخوانید!  5 نقطه عطف در تاریخ پرداخت الکترونیکی در ایران و جهان

مدیریت سبد سهام (Portfolio management)

پلتفرم مدیریت سهام در ولث‌تک ابزاری است که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در یک بستر به مدیریت و بررسی سبد سهام بپردازند. این پلتفرم امکان بررسی، آنالیز و پیش‌بینی سرمایه‌گذاری برای کاربران وجود دارد. علاوه بر آن به کاربران کمک می‌کند تا تصمیماتی را برای بهینه‌سازی منابع به پرتفوهای مختلف اتخاذ نمایند.

استارتاپ فرانسوی Grisbee مثالی از این پلتفرم‌ها است.

نرم‌افزارهای خدمات مالی (Financial services softwares)

نرم افزار‌های خدمات مالی شامل شرکت‌هایی می‌شود که با ارائه نرم‌افزارهای تخصصی، این امکان را به کاربران می‌دهند تا سرمایه خود را مدیریت و استراتژی‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند. این دسته از ولث‌تک‌ها بیشتر بر خدمات B2B متمرکز هستند.

شرکت Plaid Technologies یک واسطه‌ی نرم‌افزاری است که برنامه‌های مالی کاربران را به شکل امن، به حساب‌های بانکی آن‌ها متصل می‌نماید.

ولث‌تک تاثیر زیادی بر مدیریت سرمایه و صنعت مشاوره مالی داشته و در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی داشته است. بنابراین بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ با شناخت این روند، ابزارهای تخصصی خود را ایجاد کرده‌اند و یا برای توسعه آن‌ها با کسب و کارهای فین‌تکی همکاری نموده‌اند.
برای مطالعه بیشتر با این شاخه از فناوری اطلاعات بانکی و درک عمیق تر بانک تک چیست، می توانید مقاله لندتک چیست را مطالعه نموده و با لندتک های ایرانی آشنا شوید. همچنین مطالعه کتاب ولث تک یا کتاب رگ تک چیست را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

sem, amet, odio porta. leo. justo vulputate, nec dictum dapibus velit,