مدیر سایت ۶ مهر, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 3 دقیقه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد و کسب و کارها، کار با انواع چک‌ها و ضمانت‌نامه‌هاست. این‌که سابقه حساب صادر کننده در چه حالتی است و تا چه اندازه می‌توان به صادر کننده چک اعتماد داشت یکی از مواردی است که با اجرایی شدن قوانین و مقررات جدید و چک صیادی می‌توان به سهولت از آن […]

چک صیادی چیست؟ روش های استعلام چک صیادی جدید در سامانه صیاد
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد و کسب و کارها، کار با انواع چک‌ها و ضمانت‌نامه‌هاست. این‌که سابقه حساب صادر کننده در چه حالتی است و تا چه اندازه می‌توان به صادر کننده چک اعتماد داشت یکی از مواردی است که با اجرایی شدن قوانین و مقررات جدید و چک صیادی می‌توان به سهولت از آن اطلاع پیدا کرد.

اجرایی شدن قوانین و مقررات چک‌های صیادی و استعلام‌ها مزیت‌های بسیاری دارد که از میان آن‌ها می‌توان به بالا رفتن ضریب اعتبار چک اشاره کرد. همچنین با اجرایی شدن این طرح یعنی جایگزینی چک‌های صیادی به جای چک‌های قدیمی، صدور چک برای افراد بد حساب سخت‌تر شده و در مقابل دریافت‌کننده چک می‌تواند با استعلام سوابق حساب و چک‌های برگشتی فرد صادرکننده، نگرانی کم‌تری بابت نقد شدن چک‌ها داشته باشد.

روش‌های استعلام چک‌های صیادی

روش های استعلام چک صیادی

برای سهولت در امر استعلام چک‌های صیادی و وضعیت خوش‌حسابی صادر کننده ۲ روش وجود دارد:

روش اول: مراجعه به سایت سامانه استعلام چک بانک مرکزی (روش سریع)

در این روش با وارد کردن شناسه ۱۶ رقمی چک صیادی در سامانه استعلام چک بانک مرکزی، تمامی موارد برای شما به نمایش در می‌آید.

روش دوم: ارسال پیام کوتاه برای استعلام چک صیادی

شما باید قبل از دریافت چک شناسه ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی را به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی به شماره ۷۰۱۷۰۱ پیامک کنید. با ارسال این پیامک وضعیت اعتباری صادر کننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت شده در سامانه بانک مرکزی برای شما نشان داده شود. در نظر داشته باشید که شناسه استعلام باید بدون هیچ‌گونه کاراکتر اضافی برای سامانه ارسال شود. راه دیگر نیز استفاده از کد دستوری (۱*۱* شناسه استعلام ۱۶ رقمی) می‌باشد.

پس از ارسال پیامک نتیجه آن ظرف ۱۵ دقیقه برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که نتیجه به صورت ” عدم امکان اخذ استعلام” به شما اعلام شد باید مجدداً برای دریافت استعلام اقدام کنید.

این مطلب را حتما بخوانید!  صفر تا صد فروش در اینستاگرام و موفقیت در اینستاگرام مارکتینگ

این نتیجه به صورت رتبه بندی بر اساس شاخص‌های رنگی به شما اطلاع داده می‌شود و جزئیات آن به شرح زیر است:

 • سفید: صادر کننده چک فاقد هرگونه سابقه برگشتی بوده یا در صورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سو اثر شده.
 • زرد: صادر کننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر ۵ میلیون تومان تعهد برگشتی است.
 • نارنجی: صادر کننده چک دارای ۲ تا ۴ فقره چک برگشتی یا حداکثر ۲۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.
 • قهوه‌ای: صادر کننده چک ۵ تا ۱۰ فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی دارد.
 • قرمز: صادر کننده چک بیش از ۱۰ فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی دارد.

نکات مهم در مورد استعلام چک صیادی

 • اطلاع‌رسانی در خصوص استعلام موارد خواسته شده فقط از طریق شماره پیامک ۷۰۱۷۰۱ اطلاع رسانی خواهد شد.
 • ارسال یا مشاهده وضعیت صادر کننده باید در فواصل چند دقیقه‌ای صورت گیرد که در غیر این صورت نتیجه ارسال شده مربوط به آخرین شناسه استعلام خواهد بود.
 • در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسنامه ملی ثبت شده در پایگاه داده بانک مرکزی، امکان استعلام وجود نخواهد داشت و اطلاع رسانی با عبارت ” شناسه ملی … قابلیت استعلام ندارد” خواهد بود.
 • در خصوص برگ چک‌های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.
 • در بحث استعلام چک صیادی موارد ریز و درشت بسیاری وجود دارد که هم صادر کننده و هم دریافت کننده باید از آن اطلاع داشته باشند. تعدادی از این موارد به شرح زیر است:
 • در قانون جدید چک، فرد تحویل گیرنده موظف است تا با بررسی در سامانه صیاد از صحت ثبت چک به نام خود اطمینان حاصل نماید.
 • پس از بررسی ثبت نام دریافت کننده، فرد دریافت کننده نیز باید اطلاعات را از طریق اپ بانکی در بخش چک‌ها، تأیید نماید. در غیر این صورت باید با مراجعه به شعبه بانک درخواست تأیید داده شود.
 • در صورتی که مبلغ وارد شده در چک و سامانه یکی نباشند و یا اشتباه وارد شده باشند، چک کارسازی نمی‌شود.
 • در خصوص هزینه استعلام چک‌های صیادی فرد متقاضی باید مبلغ ۳۵۰ تومان پرداخت کند و در طول روز نیز با هر شماره تلفن همراه می‌توان ۴ استعلام درخواست داد.
این مطلب را حتما بخوانید!  مانیار پرداخت‌یار شد!

همچنین اپلیکیشن‌هایی برای گوشی‌های تلفن همراه با سیستم عامل اندروید و ios جهت آموزش و اطلاع‌رسانی در رابطه با نکات امنیتی موجود در اسکناس، ایران چک و اوراق امنیتی که بانک مرکزی متولی چاپ و توزیع آن است وجود دارد که به راحتی در فضای اینترنت در دسترس عموم قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

dictum commodo dapibus dolor. massa luctus Sed