مدیر سایت ۲۲ آبان, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه با رشد سریع پرداخت دیجیتال، پرداخت‌های سنتی نقش کمتری در تجارت ایفا می‌کنند. پرداخت دیجیتال طی چندین سال گذشته با سرعت قابل توجهی پیشرفت کرده است. بانک‌ها و سازمان‌ها استراتژی خود را بر پرداخت‌های دیجیتال متمرکز کرده‌اند تا از آینده عقب نمانند چرا که روندهای روبه‌رشد الکتریکی، سازمان‌ها را به چالش کشیده و آنها را […]

آینده پرداخت دیجیتال چگونه است؟ پرداخت موبایلی، تایید هویت بایومتریک و …
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

با رشد سریع پرداخت دیجیتال، پرداخت‌های سنتی نقش کمتری در تجارت ایفا می‌کنند. پرداخت دیجیتال طی چندین سال گذشته با سرعت قابل توجهی پیشرفت کرده است. بانک‌ها و سازمان‌ها استراتژی خود را بر پرداخت‌های دیجیتال متمرکز کرده‌اند تا از آینده عقب نمانند چرا که روندهای روبه‌رشد الکتریکی، سازمان‌ها را به چالش کشیده و آنها را مجبور کرده است تا روش‌های جدیدی برای تأمین نیازها و درخواست مشتریان مدرن پیدا کنند. استفاده غیر قابل تصور در جامعه و حرکت به سمت این شیوه‌ی پرداخت سؤال‌هایی را در ذهن هر مدیری ایجاد می‌کند: در آینده فناوری‌های پرداخت به کدام سمت می‌روند؟

آینده پرداخت دیجیتال چگونه خواهد بود؟

پرداخت دیجیتال باعث شده است تا با وجود شرکت‌های متعدد فعال در این حوزه، کاربران کمتر به پرداخت خود فکر کنند. فناوری‌های نوین مانند دستیاران صوتی هوشمند باعث شده‌اند تا حتی گاهی برای انجام پرداخت نیاز به استفاده از گوشی هوشمند نداشته باشیم. در برخی از کشورها پرداخت الکترونیکی به گزینه اول در پرداخت‌ها تبدیل شده است. به‌عنوان‌مثال، در کشور چین که یکی از کشورهای پیشرو در خدمات کیف پول موبایلی است، بیش از ۴۰ درصد از پرداخت‌ها دیجیتالی است. اما نکته جذاب در روش پرداخت این است که هرچه تعداد بیشتری از مصرف‌کنندگان خدمات به استفاده از فناوری دیجیتال روی آورند، به علت تفاوت درخواست‌ها و تفاوت در نحوه پرداخت، فرصت‌های بی‌پایان و بی‌بدیلی ایجاد می‌شود.

فرصت‌هایی که شرکت‌های تأمین خدمات پرداخت دیجیتال با استفاده از هر کدام می‌توانند جامعه هدف متفاوت و مشخصی داشته باشند. در حال حاضر ضریب نفوذ استفاده از تلفن‌های هوشمند در جهان به عددی بیش از ۳.۲ میلیارد کاربر رسیده است که این میزان برابر است با ۴۱.۵ درصد از جمعیت جهان و این در حالی است که نباید از تأثیرات مستقیم و غیر مستقیم کرونا به سادگی گذر کرد. از این رو برای پیش‌بینی در مورد آینده پرداخت‌ها به بزرگ‌ترین روندهایی که آینده پرداخت‌های دیجیتالی را تحت تأثیر قرار می‌دهند اشاره می‌کنیم.

این مطلب را حتما بخوانید!  راهنمای دریافت کد مالیاتی و قانون مالیات بر پایانه‌های فروشگاهی

ورود غول‌های تکنولوژی به حوزه پرداخت دیجیتال

ورود غول‌های صنعت تکنولوژی مانند گوگل، اپل و آمازون به دنیای پرداخت دیجیتال یکی از مهم‌ترین روندهای تأثیرگذار در این حوزه می‌باشد. با اینکه این شرکت‌ها سهم کوچکی از این صنعت را در بر می‌گیرند اما نقش تأثیرگذاری در آن ایفا می‌کنند. این شرکت‌ها با تجمیع سیستم‌های پرداخت با سرویس‌هایی که ارائه می‌دهند و همچنین اکو سیستم دیجیتالی مخصوص خود، شرکت‌های دیگر را به چالش می‌کشند. حضور در این حوزه مختص شرکت‌های آمریکایی نیست و شرکت‌های چینی همچون علی بابا و تنسنت نیز سیستم‌های پرداخت دیجیتالی دارند که در کشور خودشان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

تحلیل داده‌ها

مسئله مهم در خصوص داده‌های پردازش‌های مالی که سابقاً مورد مطالعه شرکت‌های تجارت الکترونیکی بوده و به تازگی مؤسسات مالی نیز به اهمیت آن پی برده‌اند این است که جنبه مهمی از تجربه کاربری و اضافه نمودن ویژگی‌های شخصی سازی را برای مشتریان فراهم می‌کند. این شرکت‌ها در حال توسعه قابلیت تحلیل داده‌های خود هستند تا به بهترین نحو از آنها بهره برداری کنند. آنالیز پیشرفته پرداخت، نقش کلیدی در فهم مشتری دارد و به مؤسسات مالی کمک می‌کند تا رشد بیشتری داشته و خطرها و چالش‌های پیش رو را به بهترین روش ارزیابی کنند.

پرداخت‌های موبایلی

پرداخت‌های موبایلی در بین نسل جوان محبوبیت بیشتری دارند و این مسئله باعث می‌شود مؤسسات مالی نتوانند آن را نادیده بگیرند. حجم تراکنش‌ها با توجه با استفاده از کیف‌پول‌های موبایلی با رشد ۴۵ درصدی تا پایان سال ۲۰۲۲ به بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. این امر موجب شده تا بیشتر تمرکز در این حوزه بر بهبود تجربه کاربری و انجام دقیق، سریع و منعطف پرداخت‌های موبایلی باشد.

تأیید هویت بایومتریک در آینده پرداخت دیجیتال

در آینده نزدیک اهمیت روش‌های فیزیکی مانند کارت‌های خودپرداز تا حد زیادی کاهش می‌یابد. با گسترش استفاده از سیستم‌های پرداخت الکترونیکی به خصوص پرداخت موبایلی (اپل پی و اندروید پی)، استفاده از روش‌های تأیید هویت بایومتریک گسترش خواهد یافت. هم اکنون بسیاری از سازمان‌ها سیستم‌های نرم افزاری خود را بروزرسانی کرده تا تأیید هویت بایومتریک را نیز قبول کند. این تکنولوژی از روش‌های ساده مانند تشخیص اثر انگشت و تشخیص چهره پیشرفته استفاده کرده و به زودی تکنولوژی تشخیص شبکیه، نقشه‌برداری رگ و آنالیز ضربان قلب به آن اضافه خواهد شد.

این مطلب را حتما بخوانید!  چگونه وارد بورس شویم؟ راهنمای کامل ورود به بازار سرمایه و سرمایه گذاری در بورس

تایید هویت بایومتریک در آینده پرداخت دیجیتال

 

تکنولوژی های آینده پرداخت دیجیتال

در آینده نه چندان دور، می‌توانیم شاهد پرداخت‌های رسانه‌های اجتماعی، پرداخت‌های فعال شده صوتی، ارزهای رمزپایه، پرداخت‌های بیومتریک باشیم که همگی جریان‌های پرداخت شناخته شده و قابل استفاده‌ای باشند. با این حال، یک نکته مشخص و واضح است، پرداخت‌های تلفن همراه و کیف پول‌های تلفن همراه در آینده نزدیک به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و توجه به کشورهای در حال توسعه که احتمالاً به طور قابل توجهی به این پیشرفت کمک می‌کنند، ارزش افزوده‌ی فراوانی دارد و علاوه بر این کدهای QR و NFC به عنوان یک راه حل پرداخت سریع و مطمئن به کمک پرداخت‌های دیجیتال خواهد آمد.

بخش بدون بانک و زیر مجموعه‌های بانک‌ها در سراسر جهان بیشترین فرصت‌ها را برای رشد و نوآوری در فضای پرداخت دیجیتال فراهم می‌کنند که به رشد کلی پرداخت‌های دیجیتالی کمک می‌کند. همچنین بهره‌وری مالی نهایی در این پروژه‌ها نیز فین‌تک‌ها را به شدت به خود جذب می‌کند. آنها در این فرایند می‌بایست نیازمندی‌ها را به صورت آگاهانه و دقیق بشناسند و پس از آن اقدام به تهیه و ساخت برنامه‌های انتقال پول دیجیتال نمایند.

با این همه یک سفر دیجیتالی هیجان‌انگیز پیش روی ماست. در حالی که ما در هر کجای دنیا که هستیم و پرداخت دیجیتال را انتخاب می‌کنیم، امنیت و اعتماد باید در این تجربه پیشتاز باشد، بنابراین باید زیر ساخت پرداخت امن، قابل اطمینان و قوی وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ante. Praesent Curabitur id ut massa id, diam elit. felis