مدیر سایت ۲۹ خرداد, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه امروز با افزایش سرعت زندگی و پیشرفت قابل توجه تکنولوژی، مردم به دنبال دسترسی ساده و آسان به خدمات هستند. فناوری‌های مالی یا فینتک (Fintech) نیز در همین راستا پدید آمده‌اند. نیاز به انجام تراکنش‌ها و معاملات مالی از طریق تلفن‌های همراه و مدیریت مسائل مالی از راه دور، باعث شده که امور  و خدمات […]

فینتک چیست؟ مزایای فینتک و خطرات آن!
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

امروز با افزایش سرعت زندگی و پیشرفت قابل توجه تکنولوژی، مردم به دنبال دسترسی ساده و آسان به خدمات هستند. فناوری‌های مالی یا فینتک (Fintech) نیز در همین راستا پدید آمده‌اند. نیاز به انجام تراکنش‌ها و معاملات مالی از طریق تلفن‌های همراه و مدیریت مسائل مالی از راه دور، باعث شده که امور  و خدمات مالی به سمت آنلاین شدن حرکت کند. کلمه فینتک ترکیبی از کلمات مالی و تکنولوژی است. فینتک (Financial Technology) به معنی استفاده از تکنولوژی برای ارائه خدمات مالی و محصولات به مصرف‌کنندگان است.

این کار می‌تواند در زمینه‌های بانکی، بیمه، سرمایه‌گذاری و هر چیزی که مربوط به امور مالی است، مورد استفاده قرار گیرد.

با وجود این که فین تک یک کلمه نسبتاً جدید است ولی حوزه فینتک و فناوری‌های مرتبط به آن، حوزه چندان جدیدی نیست.

 فینتک و خدمات مالی

امور و خدمات مالی همواره با فناوری تغییر کرده است. همچنین با سرعتی که اینترنت و تلفن‌های همراه در حال پیشرفت هستند، می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال‌های آینده، امور و خدمات مالی نیز دچار تغییرات بزرگ‌تری خواهد شد.

فین تک برای استفاده از نوآوری‌های صنعت مالی از جمله پیشرفت سواد مالی، مشاوره و آموزش، وام‌دهی و قرض گرفتن، بانکداری، انتقال پول یا پرداخت (مانند درگاه پرداخت مانیار) و مدیریت سرمایه گذاری گسترش یافته است. همچنین این فناوری شامل توسعه و استفاده از رمزارزها مانند بیت کوین نیز می‌شود.

به طور گسترده، اصطلاح تکنولوژی مالی می‌تواند به هر نوآوری در مورد نحوه تعامل مردم با کسب و کار، از اختراع پول دیجیتال تا حسابداری دوگانه، اعمال شود.

به دلیل انقلاب اینترنت و همچنین انقلاب اینترنت تلفن همراه و تلفن هوشمند، تکنولوژی مالی رشد زیادی پیدا کرده است و فینتک، که در ابتدا به تکنولوژی رایانه‌ی مربوط به پشت صحنه‌ی بانک‌ها یا شرکت‌های تجاری اشاره می‌کرد، در حال حاضر انواع مختلفی از واسطه‌ها را به اموال شخصی و تجاری توصیف می‌کند.

این مطلب را حتما بخوانید!  مدارک و شرایط دریافت اینماد (eNAMAD) یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

کاربرد فینتک در خدمات مالی

فین تک در حال حاضر انواع امور و خدمات مالی مانند انتقال پول، تخصیص چک با گوشی‌های هوشمند، کنار گذاشتن یک شعبه بانک برای درخواست اعتبار، جمع‌آوری پول برای راه اندازی کسب و کار یا مدیریت سرمایه گذاری ها را بدون کمک هیچ شخص دیگری، توصیف می‌کند.  در اصل کاربرد فینتک برای افزایش چابکی و کاهش خطرات احتمالی در صنعت مالی توسعه یافت هاست.

امروزه شرکت‌های فین تک به‌طور مستقیم با بانک‌ها در اکثر بخش‌های مالی رقابت می‌کنند تا خدمات و راه‌حل‌های مالی برای مشتریان را طراحی و ارائه کنند.

همچنین در کنار افزایش استارتاپ‌ها و شرکت‌های فینتک، بانک‌ها هم در تلاش هستند تا با رشد و اعمال تغییرات بزرگ در فرایندها، به مرحله استارتاپ‌ها و شرکت‌های رقیب برسند و بیش از پیش در زندگی روزانه مشتریان وارد شوند.

 

مزایای فینتک

  • سرعت و راحتی: دسترسی آسان به محصولات فینتک که معمولا آنلاین ارائه می‌شوند، جزو بزرگ‌ترین مزیت‌های فین تک است.
  • انتخاب وسیع: محصولات فینتک تنوع زیادی دارند و مشتریان می‌توانند از هر جایی که هستند، دامنه گسترده‌ای از محصولات را انتخاب کنند.
  • معاملات ارزان‌تر: شرکت‌های فینتک ممکن است نیازی به سرمایه گذاری در زیرساخت‌های فیزیکی مانند یک شبکه یا شعبه نداشته باشند، بنابراین ممکن است پیشنهاد‌های ارزان‌تر به مصرف‌کنندگان ارائه دهند.
  • محصولات شخصی‌تر: تکنولوژی، شرکت‌های فینتک را قادر می‌سازد تا اطلاعات بیشتری را در مورد مشتریان جمع‌آوری و ذخیره کنند تا آن‌ها بتوانند به مشتریان محصولات یا خدمات شخصی‌تری را  ارائه دهند.

مزایای فینتک (خدمات مالی تکنولوژی محور)

خطرات فینتک

حوزه فینتک با تمام خوبی‌ها و مزایای خود خطراتی نیز دارد!

  • حقوق نامشخص: با توجه به این که شرکت‌های حوزه فینتک فعالیت جدیدی دارند، در زمان بروز اشتباه مشخص کردن مقصر و تصمیم‌گیری نهایی ممکن است مشکل باشد.
  • تصمیم‌گیری ناعاقلانه: اینکه محصولات و خدمات مالی بلافاصله به‌صورت آنلاین و بدون هیچ‌گونه ملاقات چهره به چهره‌ای خریداری می‌شوند، ممکن است سبب شود تا مشتریان تصمیمات سریع و بی‌اطلاع را آسان‌تر اخذ کنند.
  • خطرات مبتنی بر فناوری: محصولات و خدمات مالی که به‌صورت آنلاین خریداری شده‌اند ممکن است شما را در معرض خطرات مبتنی بر تکنولوژی قرار دهند. به عنوان مثال، اطلاعات شخصی شما می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد یا شما می‌توانید قربانی جرائم اینترنتی شوید.
  • محرومیت بعضی از افراد: در حالی که تکنولوژی، انتخاب و دسترسی بیشتری را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد، می‌تواند کسانی را که نمی‌دانند چگونه از اینترنت یا دستگاه‌هایی مانند رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و تبلت استفاده کنند، از استفاده از آن محروم نماید.
این مطلب را حتما بخوانید!  شماره شبا چیست؟ تبدیل شماره کارت و حساب به شبا

 

فینتک انجام امور و خدمات مالی را برای مشتریان تا حد بسیار زیادی تغییر داده است. به عنوان مثال، امروزه می‌توانید بدون بازدید حضوری از بانک، از طریق اینترنت و یا اپلیکیشن‌های مرتبط با هر بانک، افتتاح حساب کنید.

در مرحله بعدی می‌توانید حساب افتتاح شده را به اپلیکیشن بانک وصل کنید و تقریبا تمامی معاملات و تراکنش‌های مالی را از طریق آن انجام دهید. حتی می‌توانید گوشی هوشمند خود را به یک کیف پول دیجیتال تبدیل کنید و از آن برای پرداخت هزینه با استفاده از پول موجود در حساب خود استفاده کنید.

فینتک و بیمه

فینتک همچنین روی صنایع بیمه و سرمایه‌گذاری هم تاثیر بزرگی گذاشته است. ارائه‌دهندگان بیمه اتومبیل در حال حاضر “بیمه مبتنی بر Telematics” را به فروش می‌رسانند که در آن نحوه رانندگی شما با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از طریق تلفن هوشمند یا جعبه سیاه شما در ماشین‌تان ثبت و کنترل می‌شود.

سپس این داده‌ها می‌توانند برای تعیین میزان پرداختی شما تحت سیاست‌های مختلف بیمه، مورد استفاده قرار گیرند. در آینده، ممکن است بیمه را به‌صورت کوتاه‌مدت و یا به‌صورت “Pay as you go”، یعنی پرداخت هزینه به محض وقوع اتفاق و نه بعد یا قبل از آن، خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ut leo nec facilisis risus. diam sed elit. leo. Lorem Donec suscipit