نرگس رضوانی ۲۴ فروردین, ۱۳۹۸
مدت حدودی مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن، بشر در صدد انجام فعالیت‌ها از طرق هر چه سریع‌تر و آسان‌تر می‌باشد. این تقاضای روز‌افزون، محققان و کارآفرینان حوزه‌ی فین‌تک (Financial Technology) را بر آن می‌دارد تا با به خدمت گرفتن علم و تکنولوژی، فعالیت‌های مالی را برای همگان از جمله کاربران معمولی و صاحبان کسب و […]

انتقال وجه از دیرباز تا به امروز
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن، بشر در صدد انجام فعالیت‌ها از طرق هر چه سریع‌تر و آسان‌تر می‌باشد. این تقاضای روز‌افزون، محققان و کارآفرینان حوزه‌ی فین‌تک (Financial Technology) را بر آن می‌دارد تا با به خدمت گرفتن علم و تکنولوژی، فعالیت‌های مالی را برای همگان از جمله کاربران معمولی و صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ، تسهیل بخشند. همچنین گستردگی اینترنت و رواج استفاده از گوشی‌های هوشمند، مردم را به انتقال وجه آنلاین ترغیب می‌کند. به طور مثال، آمار برندهای مالی در آمریکا نشان دهنده‌ی این حقیقت است که ۵۶ درصد مردم امریکا، صورت حساب‌های خود را به صورت آنلاین پرداخت می‌کنند که آمار قابل توجهی به نظر می‌رسد.

انواع انتقال وجه آنلاین

انتقال وجه آنلاین گستره‌ی بسیار وسیعی دارد و به روش‌های مختلفی امکان پذیر است. این عمل می‌تواند در قالب کیف پول‌های دیجیتال صورت بگیرد. در این روش حتی بدون نیاز به اطلاعات بانکی، مبادلات مالی می‌تواند انجام شود. حتما در فروشگاه‌ها و بعضی رستوران‌ها یا حتی در تاکسی، QR code های نصب شده در معرض دید مشتریان را مشاهده کرده‌اید. با اسکن این کد‌ها به لینک درگاه خرید متصل می‌شوید یا از موجودی کیف پول دیجیتالتان برداشت کرده و به حساب فروشنده مبلغ را انتقال می‌دهید. این شرایط خصوصا در تاکسی‌ها معضل کمبود پول خرد را تا حد بسیار خوبی حل کرده است. همچنین نیاز به ایستادن در صف‌های طولانی برای پرداخت صورت حساب را بر طرف کرده است. شرکت‌ها یا افراد پذیرنده هم از انتقال وجه آنلاین به این طریق منتفع می‌شوند. علاوه بر این، در کیف پول‌های سازمانی وجهی که مشتریان از طریق لینک پرداخت به سازمان‌ها واریز کرده‌اند، به علاوه‌ی گزارش‌های مالی همیشه در دسترس است.

علاوه بر متد‌های نام برده شده، کد های دستوری یا USSD ها هم تاثیر قابل توجهی در مقوله‌ی انتقال وجه داشته‌اند. بیشتر ما در هنگام خرید شارژ یا اینترنت برای تلفن همراه خود کدهای دستوری اپراتور مربوطه را استفاده می‌کنیم و با وارد کردن شماره‌ی کارت و رمز دوم این امر ممکن می‌شود. این روش ما را از مراجعه به مغازه‌ها و احیانا پرداخت پول بیشتر، مصون می‌دارد. اگرچه بسیاری از اپلیکیشن‌های پرداخت مالی در دنیای امروز امکان خرید شارژ و اینترنت را فراهم کرده‌اند، اما این کدهای دستوری هستند که حتی به صورت آفلاین می‌توانند به ما خدمات ارائه دهند.

انتقال وجه آنلاین، انتقال وجه سبز

ما در دنیای امروز همواره نیاز به تکنولوژی‌ها و فناوری‌های پایدار داریم. پیشرفتی که باعث تخریب منابع نمی‌شود و آن را برای نسلهای آینده حفظ می‌کند. انتقال وجه از طریق دستگاه‌های عابر بانک یا ATM گزینه‌ی خوبی برای یک انتقال وجه سبز و بی خطر به نظر نمی‌رسد. حتی رسیدهای دریافتی از این دستگاه‌ها توسط دانشمندان حوزه‌ی محیط زیست بسیار پرخطر و سمی برای سلامت انسان و دیگر موجودات معرفی شده‌اند. خطر وجود مواد سمی رسیدها، تنها دلیل استفاده از عابر بانک‌ها نیست. نابودی جنگل‌ها به دنبال تولید بی رویه ی کاغذ، آسیب‌های جبران ناپذیری بر زندگی انسان و سایر موجودات خواهد داشت.

بدین منظور رسید‌های مجازی در انتقال وجه آنلاین صادر می‌شود که به راحتی در بستر شبکه های اجتماعی متفاوت و حتی اپلیکیشن‌های با امکان چت به اشتراک گذاشته می‌شود. علاوه بر این، پرداخت آنلاین قبوض هم به کاهش چشمگیر مصرف کاغذ کمک کرده است. بسیاری از شهروندان از دریافت قبوض فیزیکی انصراف داده‌اند و با روش های متنوع پرداخت آنلاین، اقدام به تسویه‌ی قبوضشان کرده اند. بدین ترتیب احتمال فراموش کردن پرداخت قبوض و منقضی شدن تاریخ آن پایین آمده است. چرا که دیگر نیازی نیست صرفا در ساعات اداری و در ترافیک مسیری برای رسیدن به بانک پیموده شود بلکه هر زمان و هرمکان این امر ممکن است.

زمان بخرید

زندگی‌های سریع عصر دیجیتال فرصت رفتن به مراکز خرید، بانکها و حتی سوپرمارکت را از بیشتر ما گرفته است. بنابراین وجود بستر‌های انتقال وجه آنلاین، امکان خرید و مبادلات مالی سریع تر، امن تر و مفیدتر را به ما می‌دهد.

انتقال وجه گروهی

انسان به طور طبیعی موجودی اجتماعی است اما گاهی اوقات به دلیل مسائل و اختلافات مربوط به مسائل مالی، ترجیح می‌دهد که ارتباطات اجتماعی خود را محدود کند. بد حسابی در اکثر مواقع به بی اعتمادی منجر می‌شود. به طور مثال حتی در ساختمان‌ها بسیاری از ساکنین از پرداخت شارژ امتناع می‌کنند که این باعث ایجاد مشکلات فراوان می‌شود. اما اکنون با وجود اپلیکیشن‌هایی با امکان پرداخت مالی گروهی، این مشکل حل شده است. اعضای گروه به راحتی با چند کلیک، بدهی خود را به هزینه کننده پرداخت می‌کنند. در این روش حتی اگر کسی سهم خود را فراموش کند، اعضا می‌توانند با پیام درخواست وجه به فرد مورد نظر، یادآوری کنند. در این شرایط انتقال وجه یا از طریق کیف پول و داخل اپلیکیشن انتقال وجه انجام می‌شود یا فرد با یک لینک درگاه پرداخت، بدهی خود را پرداخت می‌کند.

جمع بندی

انسان از دیرباز تا کنون انواع مختلفی از مبادلات مالی را تجربه کرده است. بنا بر اقتضای دنیای دیجیتال، انتقال وجه در عصر تکنولوژی روی دیگری از خود را به ما نشان داده است. با تمام مزایا و معایب روش‌های نوین، ما نه تنها در زندگی روزمره بلکه در تمام زمینه‌های کاری و تحصیلی، به مبادله‌ی وجه آنلاین نیاز پیدا خواهیم کرد. فلذا در هر شرایط با آگاهی کامل باید بهترین روش ها را برگزینیم تا بتوانیم به نحو احسن از این امکانات بهره مند شویم.

برای دانلود آخرین نسخه‌های مانیار می‌توانید از طریق کافه بازار،گوگل پلی و سیب‌اپ اقدام کنید.

دانلود از گوگل پلی                دانلود از کافه بازار            دانلود از آی اپس