مدیر سایت ۱۸ آبان, ۱۴۰۰
مدت حدودی مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: ۴ دقیقه در سال‌های اخیر صنعت پرداخت شاهد ورود بازیگران دیجیتالی غیر بانکی به این عرصه بوده است. کسب و کارهایی که به دنبال سیطره بر بازار و فروش محصولات و خدمات خود، با چالش‌های بی‌شماری از منظر فناوری و تقاضای کاربران موجه شده‌اند. پاسخ‌گویی به نیازهای این کاربران، در دنیای مدرن و پرهیاهوی امروز مستلزم شناسایی […]

انواع روش پرداخت در آمازون بصورت امن با آمازون وان، تشخیص چهره و …
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در سال‌های اخیر صنعت پرداخت شاهد ورود بازیگران دیجیتالی غیر بانکی به این عرصه بوده است. کسب و کارهایی که به دنبال سیطره بر بازار و فروش محصولات و خدمات خود، با چالش‌های بی‌شماری از منظر فناوری و تقاضای کاربران موجه شده‌اند. پاسخ‌گویی به نیازهای این کاربران، در دنیای مدرن و پرهیاهوی امروز مستلزم شناسایی و درک کامل این تحولات و چالش‌هاست. همچنین نیازمند یافتن راهکارهایی جدید برای حل و فصل آنها است که انواع روش پرداخت در آمازون از جمله آنهاست. سرعت بروز این تحولات در صنعت پرداخت در چندین سال گذشته چنان سریع بوده است که بر اساس گزارشات سازمان‌های معتبر اکوسیستم پرداخت جهان، این صنعت در اثر این تحولات، با تغییرات قابل توجهی روبرو خواهد بود.

اهمیت روز افزون احراز هویت دیجیتال و پرداخت‌های غیر تماسی روزبه‌روز باعث به وجود آمدن انواع متمایزی از فناوری‌های تأیید هویت بیومتریک شده است که از لحاظ قابل اطمینان بودن و حفظ حریم شخصی درجات ریسکی متفاوتی دارند. در این مقاله از مانیار به یکی از موفق‌ترین این روش‌ها یعنی آمازون وان (Amazon One) و سایر روش‌های پرداختی متداول در حوزه پرداخت می‌پردازیم.

آمازون وان

در حالی که چند سالی از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و مردم سراسر جهان برای خرید و تهیه نیازهای خود از فروشگاه‌های فیزیکی از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند، آمازون سرویس تأیید هویت بیومتریک جدیدی تحت عنوان “آمازون وان” (Amazon One) معرفی کرده است. آمازون وان، با اسکن کف دست و بدون نیاز به تماس فیزیکی، امکان پرداخت را برای مشتریان فروشگاه‌های خرده فروشی فراهم می‌کند.

هدف از ارائه این سرویس تنها به حوزه پرداخت محدود نمی‌شود و کاربرد دیگر آن تأیید هویت مشتریان در هنگام ورود به فروشگاه‌ها است. در این روش مشتریان ابتدا باید کف دستان خود را جلوی دستگاه بگیرند تا هویتشان مشخص شود و سپس وارد فروشگاه شوند. در حال حاضر این دستگاه‌ها در دو فروشگاه فیزیکی آمازون (Whole Foods) در سیاتل آمریکا نصب شده است. آمازون همچنین اعلام کرده است که آمازون وان نه تنها برای فروشگاه‌ها، بلکه برای مکان‌های عمومی دیگر ازجمله استادیوم‌ها، ساختمان‌های اداری، سالن‌های تئاتر و سینما و سایر فروشگاه‌ها و مجموعه‌ها نیز قابل استفاده است.

این مطلب را حتما بخوانید!  سیستم مدیریت محتوا چیست؟ محبوب‌ترین انواع CMS کدامند؟

 

مراحل پرداخت در آمازون با آمازون وان

کاربران برای پرداخت صورت حساب، ابتدا باید کارت اعتباری را در دستگاه قرار دهند و سپس بدون اینکه دست آنها با اسکنر برخورد کند، کف دست را در قسمت بالای اسکنر قرار دهند، وقتی دستگاه هویت آنها را تأیید کرد، هزینه خریدها پرداخت می‌شود. استفاده از این فناوری جدید نیازمند آموزش است و می‌تواند در کوتاه مدت مشکلاتی ایجاد کند و یا عده‌ای با ذهنیت نادرست کف دست خود را بر روی دستگاه گذاشته و به دستگاه صدمه وارد کنند. همچنین باوجوداینکه آمازون تأیید می‌کند دستگاه بدون نیاز به تماس کار می‌کند، اما در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، قرار دادن دستگاه در ورودی فروشگاه‌ها، این نگرانی را چند برابر می‌کند که بسیاری ممکن است اسکنر را به اشتباه لمس کنند.

بر اساس اعلام شرکت آمازون، این دستگاه جدید از فناوری بین ماشینی به صور بلادرنگ استفاده می‌کند. کارشناسان این شرکت معتقدند است به دلیل هم‌زمانی اسکن کف دست و استفاده از کارت اعتباری، سیستم از امنیت بالایی برخوردار خواهد بود. در این روش اسکن‌های رمزگذاری شده، به فضای ابری ارسال می‌شود و پس از تأیید آن امکان استفاده از خدمات ممکن می‌شود. اگرچه آمازون وان، یک سیستم پرداخت بدون تماس است اما این شرکت تصریح کرده است که در این مدل، صندوقدارها حذف نمی‌شوند و این سیستم به اسکن کالاها پیش از پرداخت آنها نیازمند است پس پیاده سازی آن تأثیری روی کارکنان فروشگاه‌ها نخواهد داشت.

نگرانی‌های امنیتی

آمازون اظهار داشته است که این سیستم را بسیار ایمن طراحی کرده است و فناوری اسکن کف دست را خصوصی‌تر از دیگر ابزارهای احراز هویت بیومتریک همچون تشخیص چهره می‌داند. به گفته یکی از معاونان بخش فناوری این شرکت، آمازون وان از طریق چندین رویکرد امنیتی محافظت می‌شود و تصاویر کف دست مشتریان هرگز در این دستگاه ذخیره نمی‌شود و در عوض، این تصاویر رمزگذاری شده و به جایی بسیار امن یعنی در فضای ابری آمازون ارسال می‌شود که در آنجا امضای کف دست مشتریان را ایجاد می‌کند.

این مطلب را حتما بخوانید!  فینتک چیست؟ مزایای فینتک و خطرات آن!

در صورتی که پس از مدتی تصمیم داشتید از این سرویس استفاده نکنید می‌توانید درخواست حذف سوابق بیومتریکتان را دهید. برای ثبت این درخواست می‌توانید از هر دستگاه آمازون وان موجود در فروشگاه‌های فیزیکی آمازون یا از طریق پرتال آنلاین این شرکت درخواست خود را ثبت کنید.

امنیت انوع روش پرداخت در آمازون

هرچند آمازون درصدد است تا فناوری کف دست خود را به عنوان نوعی ابزار پرداخت گسترش دهد، اما کارشناسان حوزه حریم خصوصی و امنیت نیز نگرانی‌هایی را در مورد خطرات ناشی از جمع ‌آوری داده‌های بیومتریک مشتریان به شرکت‌ها مطرح کرده‌اند. باید منتظر ماند و دید در سال‌های آینده سایر فروشگاه‌های خرده فروشی چقدر به آمازون اعتماد می‌کنند و اجازه می‌دهند داده‌های مشتریان به این شکل در دسترس آمازون قرار گیرد.

اسکن اثر انگشت

اسکن اثر انگشت یکی از متداول‌ترین انواع احراز هویت بیومتریک است که در بسیاری از دستگاه‌های هوشمند به کار گرفته می‌شود. اسکنر اثر انگشت چرخش‌ها و حفره‌های اثر انگشت فرد را ضبط می‌کند.

تشخیص چهره

فناوری تشخیص چهره با اندازه گیری ابعاد و بررسی چهره کاربران و مقایسه آن با اطلاعات موجود در پایگاه داده امنیت، دسترسی به اطلاعات و پرداخت آنلاین را تضمین می‌کند.

اسکن چشم

اسکن چشم بر پایه اسکن عنبیه و شبکیه چشم است. در اسکنر شبکیه، یک نور روشن به سمت چشم شلیک می‌شود که الگوی رگ‌های خونی چشم کاربر را بررسی کرده و در پایگاه داده ضبط می‌کند.

شناسایی صدا

در این روش با ترکیب تعدادی از نقاط داده، مشخصات صوتی یک فرد را ایجاد و سپس آن را با اطلاعات موجود در پایگاه داده مطابقت می‌دهد. تهدیدات رایج تقلید صدا و مواردی از این دست فناوری تشخیص صدا را بی خاصیت کرده و پرداخت آنلاین ایمنی را تضمین نمی‌کند.

آمازون از شرکت های نوآور و پیشرو بوده و این نوآوری در معرفی انواع روش پرداخت در آمازون نیز مشهود است. دور از ذهن نیست که در آینده ای نه چندان دور، راهکارهای دیگر پرداخت مانند درگاه پرداخت نیز به این نوع تکنولوژی‌های مدرن مجهز شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

neque. Donec efficitur. Phasellus amet, eget porta. libero