نرگس رضوانی ۳۰ بهمن, ۱۳۹۷
مدت حدودی مطالعه: 8 دقیقه

زمان مطالعه: ۸ دقیقه بانکداری تغییر شکل داده است و در جای جای جهان شعبه‌های محلی یا ساختمان‌های بانکی معنی خود را از دست داده‌اند. پیشرفت تکنولوژی مسیری تازه را پیش روی بانکداری قرار داده است. اینترنت دنیا را تغییر داده و تکنولوژی‌های جدید نظیر موبایل و تبلت و لپتاپ به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. اپلیکیشن‌های بانکی […]

۶ دلیل که باید از اپلیکیشن های انتقال وجه استفاده کنیم
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

بانکداری تغییر شکل داده است و در جای جای جهان شعبه‌های محلی یا ساختمان‌های بانکی معنی خود را از دست داده‌اند. پیشرفت تکنولوژی مسیری تازه را پیش روی بانکداری قرار داده است. اینترنت دنیا را تغییر داده و تکنولوژی‌های جدید نظیر موبایل و تبلت و لپتاپ به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اپلیکیشن‌های بانکی و موارد مشابه آن روز‌به‌روز ارتقا پیدا می‌کنند. اگر چند سال پیش را به خاطر بیاورید خواهید دید که پول نقد حرف اول را در مبادلات روزانه‌ی مردم ایفا می‌کرد. بعدها کارت‌های بانکی و عابربانک‌ها وارد شدند و حالا همه‌چیز اینترنتی شده است. شما برای انجام عملیات بانکی نظیر دریافت تراکنش‌ها و یا خدمات انتقال وجه و اعلام موجودی و مواردی از این دست نیاز ندارید که حتما به شعبه‌ی بانک یا عابربانک‌ها مراجعه کنید. در خانه می‌نشینید و با استفاده از اپلیکیشن‌ پرداخت و یا اپلیکیشن های انتقال وجه این کار را انجام می‌دهید.

اپلیکیشن انتقال وجه و مواردی از این دست فواید زیادی دارند و در حال حاضر در دنیای مدرن استفاده از آن یک ضرورت است. چرا که مبادلات به صورت آنلاین انجام می‌شود و انتظار می‌رود پرداخت‌ها نیز به طور کامل به این حیطه وارد شوند. در این مقاله به طور کامل در مورد اپلیکیشن انتقال وجه و ضرورت استفاده از آن بحث خواهیم کرد و اپلیکیشن های انتقال وجه را از دیدگاه‌های خاصی بررسی خواهیم کرد. در ابتدا به تاثیرات موبایل بانکینگ و یا بانکداری آنلاین خواهیم پرداخت و سپس مزایای اپلیکیشن‌ های انتقال وجه را بیان خواهیم کرد.

تاثیرات اپلیکیشن‌های پرداخت و بانکداری آنلاین بر نظام بانکی

پول نقد کم کم جایگاه خود را از دست می‌دهد و مبادلات روزمره‌ی افراد با کارت‌های اعتباری و یا حساب‌های مجازی است. این کار باعث شده است تا بانک‌ها نیز کارکرد اصلی خود را از دست بدهند. در امریکا هر فرد به صورت میانگین در سال ۱ الی ۲ بار به شعبه‌های بانک می‌رود و احتمالا این کار به خاطر افتتاح حساب جدید و یا تمدید کارت‌ها باشد. این کار باعث شده است تا بسیاری از بانک‌ها شعبه‌های خود را در برخی شهرها ببندند و صرفا یک ساختمان برای رسیدگی به امور بانکی و کارت‌های اعتباری داشته باشند.

پس نظام بانکداری در حال ایجاد یک اصلاحات و رفورماسیون است. هزاران اپلیکیشن پرداخت در حال حاضر در جهان وجود دارند. برخی بانک‌ها اپلیکیشن مخصوص خود را دارند و برخی اپلیکیشن‌ها نیز با مجوز صرفا عملیات‌ بانکی را انجام می‌دهند. و تمام این عملیات‌ در سیستم بانکی به عنوان یک تراکنش و یک سابقه ثبت می‌شود و می‌تواند در مراجع قانونی به آن استناد شود. با اپلیکیشن پرداخت و یا اپلیکیشن‌ انتقال وجه استفاده از ATM یا همان عابربانک نیز کاهش پیدا کرده است.

با وجود این اپلیکیشن‌ها و سیستم بانکداری آنلاین نیاز بانک‌ها به سیستم‌های آنلاین، برنامه‌نویسی و تحلیل و آنالیز بازار آنلاین بیش از پیش می‌شود و به طور کلی سیستم درآمدی بانک نیز تغییر می‌کند و در نتیجه زیرساخت‌های بانکی نیز تغییر شکل می‌دهند. تعداد باجه‌ها کمتر و کمتر می‌شوند و سیستم اداری عوض می‌شود و کاغذبازی و بوروکراسی نیز کمتر از سابق می‌شود. این تاثیرات در ساختار اقتصادی کشور هم تاثیر دارد و سیستم مبادلات را به طور کامل تغییر می‌دهد.

حالا می‌توانیم به مزایای اپلیکیشن های انتقال وجه بپردازیم و تاثیرات آن بر زندگی افراد را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

صرفه‌جویی در زمان و انرژی

فکر کنید. صبح ساعت ۸ از خانه خارج می‌شوید. ماشین را روشن می‌کنید و یا با تاکسی به سمت بانک حرکت می‌کنید. وارد بانک می‌شوید شماره می‌گیرید و منتظر می‌مانید تا بعد از ۵۰ نفر نوبت شما برسد. بعد از اینکه کانتر شماره‌ی شما را می‌خواند به باجه می‌روید و عملیات بانکی خود را انجام می‌دهید. مجددا از بانک خارج می‌شوید و به خانه برمی‌گردید. ساعت را نگاه می‌کنید و می‌بینید که ۲.۵ ساعت است که برای یک عملیات بانکی ساده وقت تلف کرده‌اید و هزینه‌ای هم برای رفت و برگشت پرداخت کرده‌اید.

با اپلیکیشن پرداخت و یا اپلیکیشن انتقال وجه به راحتی می‌توانید در کسری از ثانیه همان عملیات را در خانه و در حال استراحت انجام دهید. وارد اپلیکیشن می‌شوید و به راحتی خدمات انتقال وجه، دریافت تراکنش‌ها و موجودی، پرداخت قبض و مواردی از این دست را در مدت زمان بسیار کمی انجام می‌دهید. در حقیقت این اپلیکیشن‌ها باعث رفاه حال مردم و جلوگیری از درگیر شدن آن‌ها در ترافیک و صف‌های طولانی است. ترافیک ایجاد شده در اثر رفت‌وآمد را هم به این موارد اتلافی انرژی اضافه کنید.

ایمن و ساده

خیلی از افراد فکر می‌کنند که با داشتن این اپ‌ها ممکن است اطلاعات بانکی آن‌ها لو برود ولی اگر از یک اپلیکیشن انتقال وجه معتبر استفاده کنید هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتد. اگر اپلیکیشن پرداخت مجوزهای موردنیاز را از سازمان‌ها مربوطه گرفته باشد و تحت نظر مستقیم بانک‌ها و شبکه‌ی شتاب عمل کند مسلما چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. در حقیقت اطلاعات و رمز و پسوردهای شما در جایی ذخیره نمی‌شود و مسلما خدمات انتقال وجه و مواردی از این دست مستقیما از جانب بانک دریافت و ارسال می‌شود و  در صورت تطابق عملیات بانکی انجام می‌شود. پس از این بابت جای نگرانی نیست.

 

 

سادگی یکی دیگر از دلایلی است که استفاده از اپلیکیشن انتقال وجه را فراگیرتر کرده است. شماره کارت مبدا را وارد می‌کنید و یا اطلاعات آن را به صورت ذخیره شده در اپلیکیشن دارید و می‌توانید آن را از بین گزینه‌ها انتخاب کنید. اطلاعات کارت مقصد را وارد کرده و سپس مبلغ را وارد می‌کنید. حالا سیستم در مدت زمان خیلی کم اطلاعات حساب مقصد را نمایش می‌دهد و شما با وارد کردن رمز و سایر اطلاعات لازم عملیات را تایید می‌کنید و رسید دیجیتال آن را دریافت می‌کنید.

پیگیری ساده حساب‌ها و تراکنش‌ها

وقتی با عابربانک یا از طریق شعبه‌های بانک خدمات انتقال وجه را انجام می‌دهید یک رسید کاغذی دریافت می‌کنید که اگر بخواهید بعدا حساب خود را پیگیری کنید و یا رسید انجام این عملیات را برای کسی ارسال کنید مسلما باید آن را نگه می‌داشتید تا حرف شما سندیت داشته باشد. اما با اپلیکیشن انتقال وجه کار شما راحت‌تر است. هر لحظه که می‌خواهید می‌توانید تراکنش‌های خود را مشاهده کنید و رسید انتقال وجه آن را هم دریافت کنید. با این کار شما می‌توانید راحت‌تر حساب خود را پیگیری کنید و اگر می‌خواهید انتهای ماه مقدار پول‌های واریزی خود را ببینید بدون هرگونه مشکلی می‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید.

اگر یک کسب و کار دارید و حقوق افراد را از این طریق برای آن‌ها ارسال می‌کنید می‌توانید رسید پرداختی‌های خود را به طور کامل مشاهده کنید و هر موقع که نیاز باشد از آن استفاده کنید. در حقیقت این اپ‌ها فواید زیادی برای کسب و کارها دارند و اکثر فروشگاه‌های آنلاین که در اینستاگرام اجناس خود را به فروش می‌رساند از طریق انتقال وجه آنلاین به راحتی و در ثانیه می‌توانند سفارشات مشتریان را سر و سامان بدهند.

دسترسی راحت

تقریبا هر کسی که یک گوشی موبایل هوشمند دارد می‌تواند از اپلیکیشن های انتقال وجه استفاده کند. به راحتی روی گوشی‌های موبایل نصب می‌شود و شما حتی نیازی ندارید به بانک بروید و حساب خود را تایید کند. تنها با احراز هویت شما از طریق شماره تلفن‌تان می‌تواند خدمات گسترده‌ای را در اختیار شما قرار بدهد. معمولا یک اپلیکیشن پرداخت صرفا خدمات انتقال وجه را ندارد و بسیاری از امکانات دیگر در آن وجود دارند. پرداخت قبض‌ها، پرداخت اقساط وام، رزرو بلیط، انجام کارهای خیریه، دریافت موجودی و یا خرید شارژ موبایل از این طریق انجام می‌شود.

دسترسی به اپلیکیشن انتقال وجه بسیار راحت است  و هر جایی که به اینترنت متصل باشید می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید. حتی در جاده و یا سفر هم می‌توانید با دسترسی ساده به اینترنت تمام فعالیت‌های بانکی خود را رصد کنید و خدمات انتقال وجه را انجام دهید. کار کردن با این اپ‌ها هم بسیار راحت‌ است و معمولا از نظر گرافیکی بسیار حرفه‌ای هستند و خیلی ساده و بدون هرگونه پیچیدگی می‌توانید عملیات‌های بانکی را انجام دهید.

هزینه‌ی کم

برخی عملیات‌‌ اپلیکیشن‌های پرداخت کاملا رایگان هستند و بدون دریافت هزینه انجام می‌شوند. به طور مثال برای خرید شارژ هیچ مالیات اضافه‌ای از شما گرفته نمی‌شود و خدمات انتقال وجه نیز با هزینه‌ای بسیار کم انجام می‌شود و دقیقا مانند عابربانک بدون هیچ هزینه‌ی اضافی خدمات بانکی را به شما ارائه می‌کند.

حالا این هزینه‌های کم را مقایسه کنید با حالتی که قرار است از طریق بانک این کار را انجام دهید. هزینه‌های رفت و برگشت، تاکسی، مصرف بنزین در ترافیک، عقب ماندن از کار و … هزینه‌هایی هستند که به صورت بالقوه در بانکداری فیزیکی با آن‌ها مواجه هستید. قطع شدن سیستم‌های بانکی هم معمولا برای بیشتر ما رخ داده است و بعضی اوقات مجبور بوده‌ایم یک ساعت منتظر بمانیم تا سیستم مجددا به راه بیفتد. اما با اپلیکیشن انتقال وجه به ندرت با این مشکلات مواجه خواهید شد.

سرعت پردازش و اجرای عملیات

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که جلوی عابربانک منتظر باشید تا یک نفر کارش را به اتمام برساند و سپس نوبت شما برسد. عموما عملیاتی مانند کارت به کارت به دلیل سرعت پردازش کم دستگاه‌های عابربانک، مدت نسبتا زیادی طول می‌کشد. حال آنکه در اپلیکیشن های انتقال وجه به دلیل راحت بودن رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری و همچنین سرعت پردازش آنلاین در زمان بسیار کمتری این عملیات صورت می‌گیرد. اگر افراد زیادی از این اپ‌ها استفاده کنند مسلما میزان اتلاف وقت جلوی عابربانک‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند.

چرا برخی افراد از اپلیکیشن انتقال وجه استفاده نمی‌کنند؟

می‌خواهیم برخی دلایل شایع در عدم استفاده افراد از اپلیکیشن های انتقال وجه را بررسی کنیم. اولین دلیل امنیت است. هر کس قبل از استفاده از این اپ‌ها، هک شدن و یا لو رفتن رمز و اطلاعات کارت را یکی از احتمالات می‌داند و معمولا از نصب و استفاده از آن‌ها صرف‌نظر می‌کند. باید بگوییم که این ترس کاملا منطقی است ولی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های دارای مجوز و معرفی شده توسط سازمان‌ها و بانک‌ها خیال خود را از این بابت راحت کنید.

در مورد هک شدن اپ‌ها هم باید گفت که این اپ‌ها معمولا از داده‌های بانک و با دسترسی مستقیم اطلاعات می‌گیرند و اگر هکرها بتوانند اپلیکیشن را هک کنند باید از لایه‌ی امنیتی بانکی هم عبور کنند تا بتوانند حساب شما را رصد کنند. در ضمن همانطور که گفته شد داده‌ها و رمز و اطلاعات اصلی کارت شما در پایگاه‌های داده ذخیره نمی‌شوند و هکرها نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

دلیل بعدی این است که خیلی‌ها از خدمات اپلیکیشن پرداخت بی‌خبرند و نمی‌دانند تا چه حد کار آن‌ها را راه می‌اندازد و بدون نیاز به اتلاف وقت و انرژی، کوچکترین کارهایشان را انجام می‌دهد. دلایلی هم وجود دارد که برخی افراد از اپلیکیشن‌های غیرمعتبر استفاده کرده‌اند و حالا به طور کلی اعتمادشان را نسبت به این اپ‌ها از دست داده‌اند. اما پیشنهاد می‌شود از این فرصتی که تکنولوژی برای راحت زندگی کردن و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و انرژی در اختیار ما قرار داده است بهترین استفاده را ببریم. با این شرط که ابتدا از امنیت و کارایی این اپلیکیشن‌ها اطمینان حاصل کنیم و سپس از آن‌ها استفاده کنیم.

برخی آمارها در مورد استفاده از اپلیکیشن های پرداخت

در سال ۲۰۱۴ میزان مبادلات نقدی بانکی بیشتر از مبادلات کارت به کارت از طریق دستگاه‌های ATM بود  و حجم مبادلات آنلاین بسیار کمتر بود. اما در سال ۲۰۱۸ این آمارها به طرز کاملا عجیبی نشان می‌دهد که حجم مبادلات مالی آنلاین از طریق موبایل بانکینگ بیشتر از مبادلات نقدی و کارت به کارت است و در حال حاضر ۳۷ درصد از سهم مبادلات را به خود اختصاص داده است که نشان از اعتماد افراد و همچنین تغییر عملکرد بانک‌ها در جذب مشتری و سوددهی به صورت آنلاین می‌باشد.

آمارهای دیگری نشان از رشد سریع نصب اپلیکیشن انتقال وجه در یک دوره‌ی ۴ ساله از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ داشته است و سرویس‌های جهانی نظیر Paypal و Applepay توانستند مدت زمان کمی آمار نصب بسیار بالایی از خود به نمایش بگذارند. در حال حاضر بر روی گوشی‌های هوشمند سامسونگ و همچنین ساعت‌های هوشمند نرم‌افزار Samsung Pay به صورت پیش‌فرض نصب شده است و افراد می‌توانند عملیات بانکی خود را از این طریق انجام دهند. برای ایران هم اپلیکیشن‌های زیادی وارد بازار شدند و کاربران خاص خودشان را پیدا کردند که برای مبادلات ریالی و داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرند. تنوع این اپ‌ها بسیار زیاد است و ممکن است در انتخاب یک اپلیکیشن خوب سردرگم شوید. به همین دلیل در ادامه چند ویژگی یک اپلیکیشن پرداخت خوب آورده شده است.

 

چند ویژگی یک اپلیکیشن پرداخت خوب

اگر می‌خواهید از یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت موجود استفاده کنید باید به چند نکته‌ی مهم دقت داشته باشید.

ویژگی‌ها و قابلیت‌های اپلیکیشن‌ها را به خوبی مطالعه کنید و با هم مقایسه کنید. ببینید کدام اپلیکیشن بیشتر به درد شما می‌خورد.

رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری اپلیکیشن انتقال وجه را حتما در نظر داشته باشید. برخی اپ‌ها با نوتیفیکیشن‌ها و هشدارهای بیهوده صرفا باعث می‌شوند تجربه‌ای ناخوشایند از استفاده از اپلیکیشن داشته باشیم. برخی ظاهر خوبی ندارند و کار کردن با آن‌ها عذاب‌آور است. پس به خوبی تمام قسمت‌های آن را وارسی کنید و اگر باب میل شما نیست به دنبال اپلیکیشن دیگری باشید.

سعی کنید در هنگام انتخاب و نصب اپلیکیشن خدماتی که متناسب با فعالیت شماست را در اولویت قرار دهید. به طور مثال اگر زیاد سفر می‌روید می‌توانید اپی انتخاب کنید که قابلیت رزرو بلیط قطار، هواپیما یا اتوبوس هم داشته باشد و …

سرعت انجام عملیات آن بالا باشد و کارکرد راحتی داشته باشد.

خدمات جانبی اپ نظیر امکان افزودن چند حساب و استفاده از چند کارت به صورت همزمان یک مزیت عمده محسوب می‌شود.

به دسترسی اپلیکیشن‌ها در هنگام نصب دقت کنید. البته اگر از یک اپلیکیشن معتبر استفاده می‌کنید مطمئنا دسترسی‌های آ‌ن‌ هم کاملا منطقی است و می‌توانید بدون نگرانی از آن استفاده کنید.

امکان ذخیره‌سازی شماره‌کارت‌های مقصد برای استفاده در دفعات بعدی نیز یک مزیت حرفه‌ای محسوب می‌شود.

جمع بندی

تکنولوژی امکانات زیادی را در اختیار ما قرار داده است و یکی از این امکانات اپلیکیشن انتقال وجوه و سایر اپلیکیشن‌های پرداخت است. این اپ‌ها با امکاناتی که دارند در حقیقت شما را از مراجعه به بانک و یا حتی عابربانک بی‌نیاز می‌کنند چرا که هم سرعت بالاتری دارند و هم راحت‌تر می‌توان با آن‌ها کار کرد. اگر به دلیل بی‌اعتمادی به اپلیکیشن‌های پرداخت و یا شک در میزان امنیت آن‌ها از این اپ‌ها استفاده نمی‌کنید در حقیقت خود را از این نعمت محروم کرده‌اید. خوب تحقیق کنید و یک اپلیکیشن معتبر پیدا کنید و نصب کنید و از خدمات آن بهره ببرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط